Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 13:21
PRZECZYTAJ!
Reklama

Informacje

Węzeł ponad podziałami
Węzeł ponad podziałami

Przełamaliśmy pewne polityczne tabu. W naszej redakcji spotkali się Julia Kloc-Kondracka - radna Sejmiku Województwa Śląskiego z Prawa i Sprawiedliwości, Mirosław Duży - starosta mikołowski i członek władz regionalnych Platformy Obywatelskiej oraz Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa i lider Obywatelskiego Komitetu Samorządowego. Podczas rozmowy ani razu nie padły słowa: PiS czy PO. Wszyscy mówili za to o tzw. „górce mikołowskiej”, czyli jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w naszym powiecie. Jest pomysł, a także duża szansa, że znajdą się środki, aby wreszcie rozwiązać ten problem.

10.05.2022 06:17
Moto rady Autokliniki - pożeracz karoserii
Moto rady Autokliniki - pożeracz karoserii

W poprzednim odcinku poradnika pisałem o wiosennej kosmetyce naszych aut. Dokładne czyszczenie i mycie auta po zimowej eksploatacji powinniśmy również wykorzystać do wnikliwych oględzin karoserii, przestrzeni zamkniętych i podwozia w poszukiwaniu ognisk korozji. Współczesne auta są wprawdzie produkowane w technologii nie wymagającej dodatkowego zabezpieczenia, ale… Nie zawsze jest to skutecznie w stu procentach, a ponadto czas robi swoje. A rdza tylko na czeka. Szczególnie zimą.

09.05.2022 07:17
Borowa Wieś będzie miała nowe przedszkole
Borowa Wieś będzie miała nowe przedszkole

Długo oczekiwana inwestycja – budowa nowego przedszkola w Borowej Wsi – stała się faktem. Zostały wbite symboliczne pierwsze łopaty rozpoczynające budowę. Efektem inwestycji będzie parterowe przedszkole o powierzchni 1350m2. Pomieści sześć oddziałów dzieci, do dyspozycji których oprócz sal dziennego pobytu będą również: sala wielofunkcyjna, sala do terapii zajęciowej, do integracji sensorycznej, gabinet logopedy, 2 szatnie, 12 toalet, a także magazyny, pomieszczenia kuchenne, techniczne pomieszczenia socjalne i biurowe dla nauczycieli. Sale wyposażone będą w nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej, rekuperacji i klimatyzacji.

05.05.2022 11:15
Połamania piór!
Połamania piór!

Dziś  punktualnie o godz. 9.00 w całym kraju 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym gronie są także maturzyści z powiatu mikołowskiego. W ubiegłym tygodniu rok szkolny  zakończył się dla 463 absolwentów  naszych szkół średnich. Życzymy im powodzenia podczas egzaminu dojrzałości. Na zdjęciu maturzyści z mikołowskiej „Miarki”. 

04.05.2022 08:24
Mikołowska drogówka podsumowała akcję „prędkość”
Mikołowska drogówka podsumowała akcję „prędkość”

W powiecie mikołowskim przeprowadzono wczoraj działania, które wymierzone zostały przeciwko drogowym piratom. 12 policjantów, 16 godzin służby i 61 odnotowanych przypadków naruszenia ustalonych na drogach limitów prędkości. Mundurowi oceniają jednak dzień jako wyjątkowo spokojny, gdyż nie doszło do żadnego wypadku drogowego.

28.04.2022 07:15
Sukcesy uczniów mikołowskich szkół
Sukcesy uczniów mikołowskich szkół

Dawid Witala z klasy trzeciej II Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dotyczącego stosunków polsko-węgierskich w okresie średniowiecza. Oprócz wielu atrakcyjnych nagród rzeczowych Dawid otrzyma stypendium naukowe od Ministra Edukacji i Nauki.

27.04.2022 07:36
Izabela Kloc: nasz region może odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy
Izabela Kloc: nasz region może odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy

Piąta Konferencja Śląski Ład została poświęcona szeroko pojętej tematyce ukraińskiej. Omówiono rolę Polski i województwa śląskiego w procesie odbudowy pogrążonego wojną kraju. Debatowano także o konsekwencjach globalnego kryzysu dla najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Konferencję zorganizowała Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. 

26.04.2022 08:23
Moto rady Autokliniki - wiosenna kosmetyka
Moto rady Autokliniki - wiosenna kosmetyka

Choć temperatury na nie rozpieszczają, to wiosnę widać na każdym kroku. Wiosenne porządki robimy na podwórkach, ogródkach, balkonach, więc nie zapomnijmy także o naszych „czterech kółkach”. Spokojnie możemy się zająć sprawami związanymi z estetyką naszego pojazdu i dokładnie obejrzeć jak wygląda powłoka zewnętrzna naszego auta oraz jego podwozie.

25.04.2022 07:20
Podsumowanie akcji „Trzeźwość”
Podsumowanie akcji „Trzeźwość”

W Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie podsumowano działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa w powiecie poprzez eliminację nietrzeźwych kierujących. W czasie jednej służby 8 policjantów wykonało aż 1440 badań trzeźwości. Wśród skontrolowanych kierowców niestety nie zabrakło osób pod wpływem alkoholu.

20.04.2022 09:05
Świąteczne obyczaje - Wielka Sobota, Wielka Niedziela, Poniedziałek Wielkanocny
Świąteczne obyczaje - Wielka Sobota, Wielka Niedziela, Poniedziałek Wielkanocny
16.04.2022 08:41
.
.
15.04.2022 09:02
Weekendowy „rozkład jazdy” piłkarzy
Weekendowy „rozkład jazdy” piłkarzy

Przed nami świąteczny weekend. Nie tylko, bo sobota przewidziana jest również dla piłkarzy, którzy rozegrają kolejną kolejkę. Mecze drużyn powiatu mikołowskiego rozegrane zostaną w terminach:

15.04.2022 07:00
Wielkanocne obyczaje - Wielki Piątek
Wielkanocne obyczaje - Wielki Piątek

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku, w którym nie odprawia się mszy św. Jest dniem najgłębszej żałoby; dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły, a po południu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

15.04.2022 06:33
Wielkanocne obyczaje - Wielki Czwartek
Wielkanocne obyczaje - Wielki Czwartek

Wielki Czwartek (Cierniowy), do dziś jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wieczorem w kościołach odprawiana jest „Msza Wieczerzy Pańskiej”, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W jej trakcie podczas śpiewu „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony w świątyni. Podczas tej Mszy poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych, a także odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

14.04.2022 19:15
Wojna i (nie)pokój
Wojna i (nie)pokój

Chcieliśmy się dowiedzieć w starostwie, jak wygląda w naszym powiecie kwestia schronów na wypadek wojny, ale zostaliśmy odprawieni z kwitkiem. Kilkanaście dni temu rząd utajnił takie informacji.

14.04.2022 08:06
Radni stracili zaufanie do mieszkańców?
Radni stracili zaufanie do mieszkańców?

1047 podpisów poparcia zebrano pod pierwszą w historii gminy Wyry obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Mieszkańcy domagali się w niej przywrócenia radnego Adama Myszora do komisji gostyńskiej w Radzie Gminy. Głos ludu nie spodobał się jednak pozostałym radnym i inicjatywa przepadła w głosowaniu.

13.04.2022 09:06
Wielkanocne obyczaje – Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa
Wielkanocne obyczaje – Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa

W naszej kulturze Wielki Tydzień jest czasem przygotowania i oczekiwania Wielkiej Niedzieli. Dawniej w ciągu całego Wielkiego Tygodnia powszechnie uczestniczono w nabożeństwach upamiętniających wjazd Chrystusa do Jerozolimy, zapowiadający Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, a ludowe wróżby wielkotygodniowe przepowiadały pogodę na cały rok. I tak: Wielka Środa, to wiosna, Wielki Czwartek – lato, Wielki Piątek wróżył pogodę na żniwa i wykopki, a Wielka Sobota była odnośnikiem do pogody w zimie. Dziś Wielki Tydzień, to w większości czas przedświątecznych porządków i przygotowań do świątecznej biesiady.

11.04.2022 11:49
Moto rady Autokliniki - hamulce
Moto rady Autokliniki - hamulce

Układ hamulcowy, to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy system wpływający na bezpieczeństwo jazdy. Niby wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze pamiętamy. Najczęściej o hamulcach przypominamy sobie, gdy zaczynają szwankować, ewentualnie gdy zbliża się okres jesienno – zimowy i wtedy dociera do nas fakt, że na drogach będzie mniej bezpiecznie i sprawny układ hamulcowy może być bardzo potrzebny.

11.04.2022 07:30
Ruszyła druga edycja akcji Olejki za papierki’2022
Ruszyła druga edycja akcji Olejki za papierki’2022

Celem ogólnopolskiej akcji OLEJKI ZA PAPIERKI jest zwiększenie społecznej świadomości ekologicznej, wyrobienie nawyków dbałości o najbliższe otoczenie, promocja ekologicznego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na niewłaściwe zachowania ekologiczne. Patronatem akcję objął Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz.

07.04.2022 13:34
Tydzień  profilaktyki w Orzeszu
Tydzień profilaktyki w Orzeszu

Policjanci z wydziałów Ruchu Drogowego oraz Prewencji mikołowskiej komendy zostali zaproszeni do udziału w Tygodniu Profilaktyki, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 9 w orzeskiej dzielnicy Zgoń. Mundurowi omówili regulacje prawne dotyczące korzystania przez dzieci z takich urządzeń jak hulajnoga, rolki czy deskorolka. Zwrócili także uwagę na właściwe postępowanie uczniów w kontaktach z nieznajomymi.

05.04.2022 07:26
Sesja o bezpieczeństwie i pomocy uchodźcom
Sesja o bezpieczeństwie i pomocy uchodźcom

W środę 30 marca odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatu, które po dłuższej przerwie odbyło się w trybie stacjonarnym. Prowadziła je przewodnicząca Barbara Pepke. Głównymi tematami marcowej sesji były kwestie bezpieczeństwa, które przedstawił prokurator rejonowy Tomasz Rygiel oraz komendanci powiatowi straży pożarnej Damian Krawczyk i policji Dariusz Klimczak.

31.03.2022 08:17
Reklama
Reklama