- Regulamin Sejmu to jeden z najważniejszych dokumentów, na podstawie którego przebiega proces legislacyjny. Proces ten powinien uwzględniać obywateli w takim stopniu, aby każdy czuł się wysłuchany i szanowany - mówił Osmalak.
Łukasz Osmalak zaznaczył, że przez ostatnie osiem lat demokracja w Polsce była poważnie zagrożona.
- Dzisiaj staramy się to wszystko ratować, zbierać, odbudowywać. Demokracja i praworządność to rzeczy dla Polski 2050 najważniejsze. Bez wątpienia sala plenarna to miejsce, od którego powinniśmy zacząć zmiany - powiedział.
Wprowadzenie zmian w regulaminie Sejmu ma na celu zwiększenie przejrzystości i dostępności procesu legislacyjnego.
- Projekt ten, złożony przez Prezydium Sejmu z marszałkiem Szymonem Hołownią na czele, to kolejny etap po usunięciu barierek czy otwarciu budynku Sejmu. Upowszechnienie całego procesu legislacyjnego służy temu, aby mógł stać się jeszcze bardziej demokratyczny - tłumaczył poseł.
Łukasz Osmalak przypomniał również o nadużywaniu przez parlament trybu projektów poselskich, aby ominąć konsultacje społeczne.
- Nie zapominajmy, że ostatnie 8 lat to bardzo powszechne uchwalanie przez parlament projektów rządowych składanych jako projekty poselskie właśnie po to, by ominąć proces konsultacji społecznych. Jedną z takich zmian była zmiana Kodeksu wyborczego demolująca zasady przeprowadzania wyborów, a jednocześnie całkowicie niemożliwa do realizacji - powiedział poseł.
Projekt zmiany regulaminu Sejmu zakłada także utworzenie stałej Komisji do spraw Dzieci i Młodzieży.
- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak dzisiaj wygląda kwestia związana z naszymi dziećmi, z jakimi problemami zmaga się dzisiejsza młodzież. Myślę, że powołanie tej komisji, która będzie miała za zadanie wsparcie dzieci i młodzieży i zmierzenie się z ich problemami, jest nam wszystkim, a szczególnie im bardzo potrzebne - podkreślił Łukasz Osmalak.
Poseł wyraził zdecydowane poparcie dla tego projektu w imieniu całego Klubu Parlamentarnego Polska 2050.
- Uważamy, że jest to bardzo potrzebna zmiana. Kto ma pomóc naszym dzieciom, kto ma pomóc naszej młodzieży, jak nie my, dorośli, jak nie my, parlamentarzyści? - pytał retorycznie.
Łukasz Osmalak podjął również kwestię przywrócenia 6-miesięcznego cyklu pełnienia funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczących w Komisji do spraw Służb Specjalnych, gdzie podkreślił konieczność sprawiedliwej reprezentacji wszystkich klubów.
Łukasz Osmalak, poseł na Sejm RP
Obecne możliwości konsultacji społecznych w Sejmie są niewystarczające. Nadszedł czas, abyśmy jako parlament dokonali zmian, wprowadzając mechanizmy, które wzmocnią demokrację. Zagwarantowanie możliwości prowadzenia konsultacji społecznych i oceny skutków regulacji przy zmianie prawa to jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Bez tego niestety pieniędzy nie będzie.
Napisz komentarz
Komentarze