Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 07:19
PRZECZYTAJ!
Reklama

Informacje

Lek na Putina
Lek na Putina

W schronie pod siedzibą starostwa zdeponowano ponad 137 tys. tabletek jodku potasu, który należy zażyć w wypadku skażenia radiacyjnego. To zapas wystarczający dla mieszkańców naszego powiatu.

11.10.2022 09:07
Moto rady Autokliniki - wyważanie kół
Moto rady Autokliniki - wyważanie kół

Jesień zadomowiła się na dobre i wielu kierowców myśli już o sezonowym serwisie opon czy kół, czyli zamianie opon letnich na zimowe. Przy tej okazji powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej czynności – o wyważeniu kół. Pół biedy, jeśli wymieniamy opony w serwisie, gdyż tam po każdej zmianie, koło jest wyważane. Coraz większa liczba posiadaczy samochodów ma jednak komplety kół z oponami letnimi oraz zimowymi i przekłada je samodzielnie. Jeśli już takie komplety mamy, to jest prościej i taniej. Pod warunkiem, że przy zmianie pamiętamy o wyważeniu kół, a to możemy tylko zrobić w zakładzie posiadającym wyważarkę.

11.10.2022 08:34
Mikołowski Budżet Obywatelski po raz siódmy
Mikołowski Budżet Obywatelski po raz siódmy

Październik to miesiąc głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zrobimy to już po raz siódmy. Wybierać będziemy mogli spośród 16 projektów, które wcześniej przeszły ocenę formalną i merytoryczną. Jak co roku mieszkańcy wykazali się kreatywnością. Są projekty dotyczące bezpieczeństwa i doposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych, pomysły dotyczące rekreacji i spędzania czasu wolnego, po sport i zdrowie.

07.10.2022 07:41
RÓŻOWY MIKOŁÓW 2022
RÓŻOWY MIKOŁÓW 2022

Kampania RÓŻOWY MIKOŁÓW organizowana jest w Mikołowie już po raz trzeci. Ma ona na celu zwrócenie uwagi kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i prowadzenie zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.

06.10.2022 07:45
Wpuszczeni w kanał
Wpuszczeni w kanał

Pismo samorządowe „Wspólnota” przygotowało dosyć niecodzienny ranking. Dotyczy on wyłącznie gmin wiejskich i poświęcony jest dostępności do kanalizacji. Nasi reprezentanci w tym zestawieniu, Ornontowice i Wyry, wypadli średnio. - Działaczom samorządowym nie trzeba przypominać, że w początkach odrodzonej samorządności, po rozbudowie sieci wodociągowych, kanalizacja była  jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań stojących przed władzami lokalnymi. Dostęp do kanalizacji na terenach wiejskich to nie tylko bardzo ważny element akceptowalnych warunków życia mieszkańców, ale także warunek wstępny ochrony środowiska. Wiadomo, że korzystanie z będących podstawową alternatywą dla kanalizacji sieciowej przydomowych szamb to albo rozwiązanie kłopotliwe i kosztowne albo – w przypadku zbiornika nieszczelnego – zabójcze dla wód gruntowych i ogólnie dla środowiska naturalnego – napisali autorzy rankingu. Dla ponad 1500 gmin wiejskich w całej Polsce zastosowano różne kryteria porównawcze. Ornontowice i Wyry zakwalifikowano  do kategorii  gminy wiejskie - podmiejskie. W skali kraju jest ich 142. Najwyższy odsetek (99,9 proc.) osób korzystających z kanalizacji odnotowano w Tarnowie Podgórnym w województwie wielkopolskim. Nasi reprezentanci wypadli średnio. Wyry  (75 proc.) znalazły się na 39 miejscu. Ornontowice  ze wskaźnikiem skanalizowania 54,2 proc. zajęły 83 pozycję.

06.10.2022 07:20
Działkowcy świętowali z Optimą
Działkowcy świętowali z Optimą

24 września odbyły się dożynki w ROD 1 Maja w Łaziskach Górnych , które w tym roku były połączone z jubileuszem 60-lecia ogrodu.

04.10.2022 08:05
Na naukę nigdy nie jest za późno
Na naukę nigdy nie jest za późno

Uroczystym Gaudeamus Igitur 3 października zainaugurowano 13 rok akademicki Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

04.10.2022 08:01
Bon turystyczny dłużej
Bon turystyczny dłużej

Do 31 marca 2023 r. można płacić bonem turystycznym. Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne został wydłużony o pół roku.

04.10.2022 07:31
Podsumowanie akcji mikołowskiej drogówki
Podsumowanie akcji mikołowskiej drogówki

Działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" prowadzone były w środę na terenie całego kraju. Analiza wyników  w powiecie mikołowskim daje policjantom obraz tego, jak wygląda ruch na poszczególnych drogach, głównie pod kątem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Ci ostatni mają sporo na sumieniu, bowiem mimo wielu przekazów informacyjnych o zagrożeniach i karach, nadal są tacy, którzy kierują jednośladem mimo, iż są pod wpływem alkoholu.

30.09.2022 07:41
Jak nie dać się oszukać metodą „na węgiel”
Jak nie dać się oszukać metodą „na węgiel”

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Jednak "węglowi" oszuści nie mogą czuć się bezkarni - ich przestępczą działalność zwalczają policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach.

29.09.2022 07:41
Rehabilitacja 25 plus w Gostyni
Rehabilitacja 25 plus w Gostyni

Mikołowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną otworzyło 27 września przy ul. Pszczyńskiej w Gostyni drugi punkt, w którym prowadzona jest Rehabilitacja 25 plus. Przebywa w nim dziesięć niepełnosprawnych intelektualnie osób, mieszkańców naszego powiatu, które ukończyły 25. rok życia.

28.09.2022 07:22
Żywność – strategiczny produkt XXI wieku
Żywność – strategiczny produkt XXI wieku

Wśród wielu organizowanych w naszym regionie imprez plenerowych mikołowski Europejski Piknik Rodzinny wyróżnia się edukacyjnym i poznawczym przesłaniem. Zawsze towarzyszy mu panel dyskusyjny przygotowany przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. W tym roku uczestnicy debaty pochylili się nad szeroko pojętym bezpieczeństwem żywnościowym.

27.09.2022 09:22
Moto rady Autokliniki - jesienne jazdy
Moto rady Autokliniki - jesienne jazdy

Od minionego piątku mamy jesień, a to oznacza, że dla kierowców nadchodzą trudniejsze czasy. Częstsze opady, mokre i zabrudzone drogi, mgły, wiatry ze zmianami kierunku oraz ciemność wpływają na wzrost zagrożeń na drogach. Statystyki wskazują, że w okresie od września do grudnia zwiększa się ilość wypadków, dlatego też podczas prowadzenia samochodu zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. By zachować bezpieczeństwo na drodze, powinniśmy pamiętać podstawowych zasadach przydatnych podczas prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach.

27.09.2022 07:12
Lasy dobrze urządzone
Lasy dobrze urządzone

Prowadzenie gospodarki leśnej nie jest dziełem przypadku. Nie wynika z koniunktury czy zapotrzebowania na drewno w danym momencie, ale jest uporządkowane i zaplanowane. Podstawowym dokumentem, na którym opierają się działania leśników jest plan urządzenia lasu (PUL), który sporządzany jest raz na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra Klimatu i Środowiska.

21.09.2022 07:45
Mysłowice pierwsze w regionie
Mysłowice pierwsze w regionie

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach Tomasz Bendarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i prezydent miasta Dariusz Wójtowicz podpisali pierwszą w województwie śląskim umowę w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dzięki niej właściciele mieszkań w kamienicach czy domach wielorodzinnych będą również mogli ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji czy wymiany źródła ogrzewania.

20.09.2022 11:09
Czas na rybę z Ornontowic
Czas na rybę z Ornontowic

Paulina i Martyna, uczennice czwartej klasy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach, przyszłe technolożki żywienia i usług gastronomicznych, awansowały do finału ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Czas na rybę”.

20.09.2022 08:33
Odkręcaj, zbieraj, chroń środowisko, pomagaj innym...
Odkręcaj, zbieraj, chroń środowisko, pomagaj innym...

Twarze samorządu: Agnieszka Fiola, radna Mikołowa, Obywatelski Komitet Samorządowy.

16.09.2022 07:00
Powstańcy nie zasłużyli na ulicę w Gostyni?
Powstańcy nie zasłużyli na ulicę w Gostyni?

Dokładnie w 102. rocznicę zakończenia zwycięskiego dla Polski drugiego powstania śląskiego Rada Gminy Wyry odrzuciła wniosek o nadanie jednej z ulic w Gostyni nazwy Powstańców Śląskich. Decyzja radnych nie była jednomyślna.

14.09.2022 07:30
Nasza kasa
Nasza kasa

Mikołów jest najbogatszym miastem powiatowym w naszym województwie i ósmym w Polsce. W swoich klasyfikacjach Łaziska Górne (miasta inne) i Ornontowice (gminy wiejskie) też uplasowały się wysoko.

13.09.2022 08:36
Moto rady Autokliniki - Kolejny bacik
Moto rady Autokliniki - Kolejny bacik

Ustawodawca w zakresie Kodeksu Drogowego nigdy nie był tak aktywny, jak w ostatnich czasach. Od 17 września wchodzą nowe zmiany, które odczują kierowcy często łamiący przepisy. Wprawdzie od 1 stycznia obowiązuje zmieniony taryfikator mandatów, wchodzące zmiany dotyczą przyznawania punktów karnych i o wiele łatwiej będzie można stracić prawo jazdy.

13.09.2022 07:17
List do redakcji: CPK - inne spojrzenie
List do redakcji: CPK - inne spojrzenie

Swój list zaczynam od zastrzeżenia sobie prawa do absolutnej anonimowości. Nie chcę, aby sąsiedzi zobaczyli moje nazwisko w gazecie w takim kontekście. Nawet nie wiem, czy „Nasza Gazeta” wydrukuje mój list, bo przecież w modzie jest krytyka Centralnego Portu Komunikacyjnego i sieci kolei dużych prędkości.

09.09.2022 07:35
Reklama
Reklama