Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 12:50
PRZECZYTAJ!
Reklama

Dziecko lub pies w rozgrzanym aucie. Sprawdź, czy możesz bezkarnie wybić szybę

Samochód pozostawiony na słońcu szybko przestaje być bezpiecznym schronieniem. Zmienia się w pułapkę. Nie trzeba wiele, żeby temperatura wewnątrz sięgnęła nawet 50-60 stopni.

Autor: Canva

Nie należy zostawiać dziecka ani zwierzęcia w zamkniętym samochodzie w czasie wysokich temperatur. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Ten komunikat policjanci powtarzają nieustannie, zwłaszcza latem, w czasie wysokich temperatur. 

Szybkie działanie w przypadku zagrożenia

Żeby uświadomić kierowcom zagrożenia, przeprowadzono eksperyment. Auto zostało zaparkowane na słońcu, a w jego wnętrzu pozostawiono termometr. Po 10 minutach temperatura sięgnęła maksymalnej wartości, jaką termometr mógł wskazać – 50 stopni Celsjusza. Po 90 minutach – wybuchł.

Oznacza to, że pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w rozgrzanym pojeździe bardzo poważnie zagraża ich życiu. W takiej sytuacji należy natychmiast wydostać je z pojazdu i powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Rozbicie szyby to stan wyższej konieczności

Jak już ustaliliśmy, siedzenie w nagrzanym samochodzie jest równoznaczne z zagrożeniem dla życia. W takim przypadku można podjąć działanie, które w standardowych warunkach jest niedopuszczalne. 

Artykuł 26 § 1. Kodeksu karnego stanowi, że „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”. 

W przypadku, gdy nie ma innej możliwości, można więc, powołując się na stan wyższej konieczności, zbić szybę, żeby uratować dziecko lub zwierzaka.

Szybę należy rozbić z dala od pasażera. Jeśli na przykład pies jest na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli pies siedzi z przodu, należy zbić boczną szybę z tyłu. W żadnym przypadku nie należy próbować rozbijać szyby dłonią lub łokciem. Najlepiej stłuc ją kamieniem. 

Nawet 5 lat więzienia 

Za zostawienie dziecka w nagrzanym pojeździe możemy zostać skazani na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność dotyczy opiekunów, którzy w danym momencie są odpowiedzialni za dziecko. 

W przypadku zwierząt sąd może orzec karę do 2 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama