Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje, iż z uwagi na zwiększenie puli planowanego budżetu Programu z dniem 2 kwietnia 2024 roku wznowi nabór wnioskówna dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Przydomowa Oczyszczalnia.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął dziesiątą już edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt” skierowanego do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego. Z 220 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, Jury wyłoniło 40 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów zielonych pracowni. Na ich realizację szkoły otrzymają łącznie prawie 480 tys. zł.
Moja Elektrownia Wiatrowa, wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3 oraz wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego – to propozycje nowych programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Nowością mają być dopłaty do budowy przydomowych elektrowni napędzanych siłą wiatru.
Zapowiedź zmian w programie „Czyste Powietrze” w zakresie wymogów dotyczących źródeł ciepła.
Ruszył nabór wniosków w ramach Programu „Poprawa Jakości Powietrza w obiektach użyteczności publicznej zlokalizowanych w województwie śląskim” dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Katowicach.
Czy mieszkańcy województwa śląskiego mogą liczyć na skuteczną ochronę przed trucicielami? Polski Alarm Smogowy (PAS) zapytał wszystkie gminy w regionie jak wygląda egzekwowanie antysmogowych przepisów, w tym kontrola palenisk w 2022 r. Kontrole palenisk w powiecie mikołowskim należą do rzadkości, a mandatów za spalanie śmieci nie nakłada się prawie w ogóle.
174 prace wpłynęły na tegoroczną edycję konkursu plastycznego „TAK dla Czystego Powietrza”. Nagrodzonych zostało łącznie 25 prac w pięciu kategoriach wiekowych. Organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i podopiecznych świetlic środowiskowych z województwa śląskiego. Laureaci otrzymali w nagrodę - głośniki mobilne, tablety, słuchawki bezprzewodowe oraz zestawy plastyczne.
Koniec ubiegłego roku upłynął w powiecie mikołowskim pod znakiem zielonej energii.
Dokumenty o programie „Czyste Powietrze” pod ręką, proste, intuicyjne menu, poprawiona nawigacja, odświeżona szata graficzna - tak wygląda nowa odsłona serwisu internetowego czystepowietrze.gov.pl. Przebudowa strony była ukierunkowana na potrzeby beneficjentów programu, którzy mają teraz dostęp do bardziej przystępnych i przejrzystych informacji.
Jury Konkursu „TAK dla CZYSTEGO POWIETRZA” nie miało łatwego zadania. Olbrzymie zainteresowanie sprawiło, że na tegoroczną edycję konkursu plastycznego na ekologiczny plakat wpłynęły 174 prace.
10 grudnia na Sośnej Górze w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie Dniem Śniegu zostanie oficjalnie zakończona tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Ekologicznego.
W rejonie ornontowickiego Parku Gminnego odebrano nową przestrzeń publiczną o charakterze relaksacyjno-wypoczynkowym, która stanowić będzie uzupełnienie dotychczasowego kompleksu „Bulodrom”.
Kolejna ekopracownia otwarta w powiecie mikołowskim, tym razem w Gminie Wyry!
Po raz kolejny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i świetlic środowiskowych do udziału w konkursie plastycznym na ekologiczny plakat z zakresu efektów likwidacji niskiej emisji pt. „TAK dla CZYSTEGO POWIETRZA”.
Polska w pierwszej piątce krajów z największą liczbą instalacji fotowoltaicznych.
Powoli kończy się kolejna edycja Śląskiego Kalendarza Ekologicznego
Kolejne dwie zielone pracownie otwarto w mikołowskich szkołach. Pierwsza powstała w Zespole Szkół Technicznych, a druga w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki.
5 września otworzono Centrum Informacji Ekologicznej - „Ekosfera” w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ornontowicach. Przecięcia wstęgi dokonali zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski, Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka, Dyrektor Zespołu Monika Orłowska - Przybyła oraz reprezentanci przedszkolaków Eliza i Alicja.
Beneficjentami środków są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego, a druhowie mogą je otrzymać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.