Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 stycznia 2025 06:15
PRZECZYTAJ!
Reklama

𝗢𝗱 𝟭 𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗮 𝘄𝗲𝗷𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗼𝗯𝗼𝘄𝗶ą𝘇𝗲𝗸 𝗱𝗼𝘁𝘆𝗰𝘇ą𝗰𝘆 𝗲-𝗗𝗼𝗿ę𝗰𝘇𝗲ń.

Początek nowego roku to kontynuacja „rewolucji cyfrowej” dotyczącej korespondencji m.in. pomiędzy podmiotami publicznymi a obywatelem. Harmonogram wdrażania e-Doręczeń przewiduje docelowo stopniowe zastąpienie korespondencji przez system ePUAP.

𝗖𝘇𝘆𝗺 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗲-𝗗𝗼𝗿ę𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲?

E-doręczenie to nic innego jak cyfrowa wersja listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dokument można odebrać bezpiecznie za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wizyty na poczcie. 

𝐎𝐝 𝟏 𝐬𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟓 𝐫𝐨𝐤𝐮 𝐒𝐭𝐚𝐫𝐨𝐬𝐭𝐰𝐨 𝐏𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐨𝐰𝐞𝐰 𝐌𝐢𝐤𝐨ł𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐮𝐫𝐮𝐜𝐡𝐚𝐦𝐢𝐚 𝐰ł𝐚𝐬𝐧𝐲 𝐚𝐝𝐫𝐞𝐬 𝐝𝐨 𝐞-𝐃𝐨𝐫ę𝐜𝐳𝐞ń: 𝐀𝐄:𝐏𝐋-𝟐𝟒𝟐𝟎𝟒-𝟒𝟏𝟑𝟎𝟓-𝐆𝐁𝐃𝐓𝐈-𝟐𝟑

Prowadzenie korespondencji w tym systemie będzie docelowo obowiązkowe dla podmiotów publicznych i firm, ale także dla zawodów zaufania publicznego. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal gov.pl kolejne podmioty będą wdrażać e-Doręczenia zgodnie ze ściśle określonym harmonogramem. Od 1 stycznia 2025 ten obowiązek muszą spełnić m.in.:

• organy administracji rządowej,

• Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

• Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,

• Narodowy Fundusz Zdrowia,

• samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,

• uczelnie publiczne,

• państwowe i samorządowe instytucje kultury,

• jednostki samorządu terytorialnego (i ich związki oraz związki metropolitarne oraz samorządowe zakłady budżetowe) – w zakresie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Od 1 stycznia obowiązkiem stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych zostaną objęte także zawody zaufania publicznego, czyli: adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, notariusze oraz rzecznicy patentowi.

Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG oraz KRS muszą posiadać skrzynkę do e-Doręczeń. Rejestracja konta firmowego odbywa się przez portal biznes.gov.pl. Przedsiębiorca posiadający już adres do e-Doręczeń jako obywatel musi założyć oddzielnie skrzynkę “firmową”. Termin obowiązkowego wdrożenia systemu zależy od daty rejestracji firmy. Przedsiębiorcy rejestrujący firmę w CEIDG lub KRS od 1 stycznia 2025 będą zakładać skrzynkę e-Doręczeń w trakcie rejestracji działalności. Firmy zarejestrowane w CEIDG do 31 grudnia 2024 muszą posiadać adres do e-Doręczeń od 1 października 2026 roku. Krótszy termin obowiązuje firmy zarejestrowane w KRS przed 1 stycznia 2025 roku. W tym wypadku adres do e-Doręczeń należy posiadać od 1 kwietnia 2025.

W przypadku zwykłych obywateli posiadanie skrzynki i korzystanie z e-Doręczeń nie jest obowiązkowe. Może jednak znacznie przyspieszyć korespondencję z urzędami, instytucjami i firmami. Założenie skrzynki elektronicznej dla osoby fizycznej (z unikalnym adresem do doręczeń ADE) odbywa się przez portal gov.pl, można również wybrać niepublicznego dostawcę usługi. Aby uzyskać indywidualny adres do e-Doręczeń należy wypełnić elektroniczny wniosek przez portal gov.pl. Logowanie do systemu jest możliwe przez profil zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel, eID lub bankowość elektroniczną.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama