IDEALNY CZAS NA RZUCENIE PALENIA?
Papierosy tradycyjne, mentolowe, z kapsułką – w Polsce pali aż 9 milionów osób. W tej grupie 42 procent dorosłych palaczy wybiera papierosy mentolowe, z czego 28 procent wybiera je regularnie. Przyzwyczajenia tych osób zostaną mocno zachwiane, poprzez wchodzącą w życie już dzisiaj dyrektywę unijną – zakazującą sprzedaży oraz kupna popularnych mentoli na całym jej terenie.
Autorzy nowych przepisów uważają, że charakterystyczny mentolowy aromat – zmieniając równocześnie smak oraz zapach papierosów – powoduje wzrost liczby nałogowych palaczy oraz zachęca do spróbowania osoby młode. Polacy negatywnie podchodzą do nowych przepisów, twierdząc, że wycofanie ich ulubionego rodzaju używki, nie wpłynie na zachowania związane z paleniem, a osoby czynnie palące znajdą sposób, aby obejść unijne zakazy.
Najlepszą rzeczą, jaką palacz może zrobić dla swojego zdrowia, jest całkowite rzucenie palenia. Jednak dla osób, które nie zamierzają przestać palić na rynku pozostaną dostępne urządzenia, mogące zastąpić wycofywany rodzaj używki. Elektroniczne papierosy oraz podgrzewacze tytoniu typu IQOS stanowią mniej szkodliwą alternatywę od tradycyjnych papierosów. „90 proc. moich pacjentów pali tytoń i każdemu z nich na każdej wizycie mówię, by tego nie robili. Może 10 proc. z nich ma silną wolę, by zerwać z nałogiem. Przy wdrożeniu najnowocześniejszych metod walki z nałogiem tytoniowym, jedynie od 12 do 30 proc. palaczy udaje się odstawić papierosy. Co możemy zatem zrobić w przypadku 70-90 proc. chorych, którzy nadal będą palić? Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza” – mówi profesor Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative.
Uzależnienie od papierosów szkodzi nie tylko palaczom, ale także osobom z ich otoczenia, ponieważ bierne palenie związane z wdychaniem dymu papierosowego jest wyjątkowo niebezpieczne. Może czas zatrzymać się i zastanowić, czy tegoroczny maj nie jest odpowiednią porą do tego, aby zrezygnować z nałogu i zadbać o siebie i swoich bliskich?
01.06.2020 09:04