Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 3 lipca 2024 09:22
PRZECZYTAJ!
Reklama

Gdzie rosną „drzewa Sobieskiego”?

Od 1 lipca  trwa wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, mająca na celu odnalezienie leciwych drzew, mogących nosić miano pomników przyrody. Kampania „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” jest  związana z 330. rocznicą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Jest ona skierowana do wszystkich miłośników historii i przyrody. „Drzewa Sobieskiego” to drzewa, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję tę zapoczątkował najprawdopodobniej sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych.

Do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wpłynęło już sporo interesujących zgłoszeń. Wśród nich na uwagę zasługują lipy pochodzące z Chęcińskiego Podzamcza, w tym dwie wyjątkowe - Jan i Marysieńka. W regionie śląskim też można znaleźć ciekawe i wiekowe drzewa. Będziemy więc mieli się czym pochwalić. Warto przypomnieć, że podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 r., król Jan III Sobieski zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach. Warto więc ich poszukać.

Choć wspomniane zgłoszone do konkursu chęcińskie lipy mają ponad 300 lat i ciekawą historię nie są pomnikami przyrody. To pokazuje, jak  ważna i potrzebna jest taka akcja. Kampania „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” jest bowiem początkiem działań związanych z poszukiwaniem drzew – kandydatów do ustanowienia ich pomnikami przyrody. Jest to także początek starań zmierzających do otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii – drzew weteranów. Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji „drzewa Sobieskiego” zostanie wybranych 10, które jako pierwsze otrzymają status „Drzewa Weterana". Akcja pokazuje, że sędziwe drzewa są elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego, o które należy dbać i chronić od zapomnienia.

Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji i uzasadnić swoje zgłoszenie. Organizatorzy na „drzewa Sobieskiego” czekają do 2 września. Z wybranych zgłoszeń, 12 września 2013 r., czyli dokładnie w 330. rocznicę Bitwy pod Wiedniem, zostanie utworzona galeria zdjęć, dostępna na stronach internetowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji na stronach www.gdos.gov.pl oraz www.nid.pl
(wt) Foto. Maciej Geyer


 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama