Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 18:04
PRZECZYTAJ!
Reklama

Światowa technologia w Ornontowicach

W kopalni Budryk trwają prace nad rozpoczęciem rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji. To będzie jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń nie tylko w krajowym, ale również w światowym górnictwie.
Światowa technologia w Ornontowicach

Jednym z najpoważniejszych problemów z jakim mierzy się KWK „Budryk” jest zagrożenie klimatyczne. Wysoka temperatura górotworu oraz ciepło wydzielane przez pracujące maszyny bezpośrednio wpływają na rzeczywisty czas pracy załogi oraz bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Szczególnie dotyczy to robót prowadzonych w pokładach gdzie znajduje się najwyższej jakości węgiel koksowy. 

Kopalnia rozpoczęła analizy możliwości rozbudowy systemu klimatyzacji już w 2018 roku.

Przeanalizowano kilka wariantów zwiększenia mocy chłodniczej. Analizowano, m.in. rozbudowę powierzchniowej stacji o kolejne chłodziarki sprężarkowe, rozbudowę magistrali w szybie, czy też wykonanie odwiertów celem ulokowania tam dodatkowych rurociągów magistralnych. Ostatecznie, we współpracy z Wydziałem Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, podjęto decyzję o zwiększeniu mocy stacji w oparciu o zawiesinę lodową, czyli mieszaninę drobin lodu z wodą.

Główną zaletą wykorzystania zawiesiny lodowej jest znaczące zwiększenie tak zwanej pojemności cieplnej mieszaniny, bez konieczności zwiększenia przepływu. Istotą tego zjawiska jest fakt, iż ciepło topnienia lodu jest około 80 razy wyższe od ciepła właściwego wody.

Mówiąc prościej, przepływające rurociągiem drobiny lodu ogrzewają się zdecydowanie wolniej niż woda i potrafią nieść chłód na znacznie większe odległości. 

- Instalacje wykorzystujące ciepło przemiany fazowej są najnowocześniejszymi oraz najbardziej efektywnymi instalacjami chłodniczymi, które dotychczas opracowano. Dodanie do wody krążącej w systemie klimatyzacji centralnej nawet kilkuprocentowej zawartości drobin lodu pozwala na uzyskanie na końcu rurociągu zasilającego zdecydowanie niższej temperatury wlotowej do chłodnicy niż używając wyłącznie wody lodowej. Poskutkuje to zdecydowanie wyższą efektywnością chłodzenia w wyrobiskach. Instalacja klimatyzacji pracująca w oparciu o wykorzystanie drobin lodu realizowana w KWK „Budryk” będzie pierwszą tego typu inwestycją na Górnym Śląsku, a drugą w Polsce - mówi Kamil Adamek, kierownik projektu.

Rozbudowa stacji klimatyzacji przy szybie VI z wykorzystaniem technologii drobin lodu pozwoli na realizację zakładanego w planach długoterminowych poziomu wydobycia, przy jednoczesnym utrzymaniu planowanego zatrudnienia. Znacząco poprawi się komfort zatrudnionej załogi, szczególnie w przodkach, ścianach, chodnikach przyścianowych oraz na drogach odprowadzania powietrza. Uniknie się również wprowadzenia dodatkowych zmian roboczych. Tylko w ciągu dwóch lat po rozpoczęciu pracy przez zmodernizowaną stację klimatyzacji oszczędności wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych.

Źródło: jsw.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama