Pierwszy rok X kadencji Sejmu dla Polski 2050 był czasem dynamicznej pracy, intensywnych debat i odważnych inicjatyw, które miały na celu realną poprawę jakości życia Polaków.
Od pierwszych dni kadencji politycy ci udowadniają, że nowoczesna polityka może być skoncentrowana na dialogu i potrzebach obywateli, a ambitne obietnice wyborcze sukcesywnie stają się konkretnymi projektami ustaw.
Trudno wymienić tutaj wszystkie, których inicjatorem był klub Polska 2050, ale na pewno istotnym jest projekt ustawy antyhejterskiej z inicjatywy posła Osmalaka, który jest reakcją na narastający problem nienawiści i przemocy słownej w przestrzeni publicznej, szczególnie w Internecie. Nowe przepisy mają za zadanie wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony przed mową nienawiści w sieci.
Klub Polska 2050 odegrał kluczową rolę w przywróceniu Polsce dostępu do środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Dzięki intensywnym negocjacjom Minister Funduszy i Polityki Regionalnej z Polski 2050 Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz udało się uzyskać zgodę na uruchomienie funduszy, co stanowi ogromne wsparcie dla kluczowych inwestycji w odbudowę gospodarki po pandemii, transformację energetyczną i inne strategiczne obszary rozwoju kraju.
Na stole leży projekt ustawy o obniżce składki zdrowotnej dla małych przedsiębiorców. Na wniosek Polski 2050 nie będzie ona już naliczana od sprzedaży aktywów trwałych, takich jak nieruchomości czy środki transportu. Od 1 listopada dzięki Polsce 2050 mikro- i mali przedsiębiorcy raz w ciągu roku mogą być zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne - tzw. wakacje ZUS.
Kolejną inicjatywą Polski 2050, a dokładnie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, było ustanowienie wsparcia dla gospodarstw domowych w trudnym okresie rosnących cen energii - bon energetyczny.
Klub parlamentarny Polska 2050 przygotował także projekt ustawy promującej rozwój prosumentów, czyli osób produkujących własną energię elektryczną.
Ustawa wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, co ma kluczowe znaczenie dla niezależności energetycznej i ochrony środowiska.
Polska 2050 wspólnie z demokratyczną opozycją od początku wspierała starania, aby w budżecie państwa znalazły się pieniądze na podwyżki dla nauczycieli (30%) i ludzi służby publicznej (20%). To odpowiedź na wieloletnie zaniedbania i niedofinansowanie tych zawodów.
Zmiany w regulaminie Sejmu to kolejny historyczny krok w stronę otwartości na obywateli i transparentności pracy parlamentarnej z inicjatywy Polski 2050 poprzez ogólnopolskie konsultacje społeczne wszystkich poselskich projektów ustaw.
Rok 2024 upłynął pod znakiem dialogu i wytężonej pracy, a kolejny zapowiada się równie intensywnie, jako następny etap realizacji ambitnych celów i odpowiadania na wyzwania stojące przed Polską.
Napisz komentarz
Komentarze