Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 17:18
PRZECZYTAJ!
Reklama

Śląski Kalendarz Ekologiczny finiszuje!

Od kilku lat Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach organizują w niedzielne popołudnia edukacyjne wydarzenia w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Na zakończenie tegorocznej edycji odbędzie się 8 grudnia Dzień Lodu. Początek wydarzenia o godz. 11.

W tym roku organizatorzy zaproponowali uczestnikom siedem niezwykłych dni. Mogliśmy poznawać tajemnice dzikiej przyrody, poczuć się jak Włóczykij przemierzający łąki i lasy, a także zagłębić się w ukryty przed naszymi oczami świat łąk. W lipcu organizatorzy zaprosili nas na leniwe spacerowanie w Ogrodzie, które dostarczyło wielu niezapomnianych chwil pełnych relaksu i uważnego doświadczania przyrody. Uczestnicy tego wydarzenia mogli zanurzyć się w świat natury i doświadczyć jej dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Natomiast w Dzień Grzybów poznawaliśmy ich odmiany. Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno dużych, jak i małych miłośników przyrody.

W październiku odbył się Dzień Jabłoni oraz podsumowanie gry terenowej towarzyszącej wydarzeniom - „Zielony Odkrywca”.

Bohaterem Dnia Jabłoni było oczywiście jabłko, ale Pan Korek Laboratorium po raz kolejny pokazał, że każdy przedmiot można wykorzystać w sposób bardziej kreatywny niż mogłoby się wydawać. Jakie eksperymenty tym razem przeprowadzili młodzi naukowcy? Mieli niepowtarzalną okazję rozświetlić diodę przy użyciu własnoręcznie wykonanej baterii z jabłka, zbadać fascynujące zjawisko bezwładności oraz poznać tajniki aerodynamiki. Nie zabrakło również śmiałków, którzy poddali się eksperymentowi swobodnego spadania. Na naukowy deser serwowano lody zrobione ze świeżych jabłek, ekspresowo zamrożone w ciekłym azocie.

W trakcie Dnia Jabłoni odbyła się także „Niedaleka podróż jabłka od jabłoni”, czyli kolejna niezwykła przygoda na łonie natury – październikowa wyprawa przyrodnicza z cyklu „Podróże w Naturę”. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję bliżej poznać tajemnice drzew i ich owoców. Odkryli również jak różnorodne i kreatywne mogą być sposoby doświadczania otaczającej nas natury. Pod przewodnictwem edukatorek z fundacji Tree Your Mind. Leśne projekty, m.in. uczyli się dopasowywać owoce oraz liście do gatunków drzew, rozpoznawali poprzez zmysł węchu jak pachną różne orzechy i tworzyli własną kolekcję owoców, a także bawili się swoją kreatywnością, projektując wyjątkową owocową biżuterię– było to niezwykłe połączenie przyrody i sztuki.

Wytrwali wędrowcy nagrodzeni!

Także konkurs „Zielony Odkrywca” w tym roku cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem najmłodszych, ale trudno się dziwić, bowiem ta gra terenowa to wyjątkowy czas pełen przygód, nauki i niezapomnianych chwil na łonie natury. W tym roku liczba uczestników była imponująca - aż 380 dzieciaków, którzy przemierzali ogród, bawiąc się i ucząc o otaczającym nas świecie. Za udział w tej zabawie podziękował 129 finalistom dyrektor Ogrodu, dr Paweł Kojs, podczas uroczystego finału. - Dziękujemy wszystkim małym odkrywcom za ich determinację i wytrwałość w odkrywaniu przyrodniczych tajemnic. Na zakończenie uroczystości dzieciaki tradycyjnie zasadziły drzewo– symbol wspólnoty i troski o naszą planetę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama