Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:26
PRZECZYTAJ!
Reklama

Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ostrzega przed firmami, które zapraszają na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. - Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu – ostrzega Fundusz.
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”!

Pamiętaj!

Ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – można znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Fundusz Nie promuje w programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego należy sprawdzać z kim się współpracuje i co wybiera, bo ryzyko jest duże i kosztowne.

Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?

Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych Fundusz nie prowadzi tego typu działań.

Na terenie Małopolski w imieniu Funduszu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie) oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).

W żadnym innym województwie nie jest prowadzony program operatorski.

- Dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca) – ostrzega WFOŚIGW w Katowicach.

Niebawem operatorzy w całej Polsce

Przy okazji Fundusz informuje, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracuje nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki n wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planuje na 2025 r., a o jego szczegółach będą informacje, m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama