Pierwszym miejscem, które odwiedzili goście z Północnej Nadrenii-Westfalii było Muzeum Miejskie w Mikołowie, w którym mogli zobaczyć stałą ekspozycję poświęconą historii Mikołowa, jak i zrekonstruowany gabinet przedwojennego burmistrza Jana Koja, dawne mieszkanie śląskie jak i klasę szkolną sprzed lat, a także wystrój Starej Apteki.
Ważnym punktem wizyty było zorganizowane w mikołowskim Centrum Aktywności Społecznej Forum Współpracy Międzynarodowej Polsko- Niemieckiej. Wydarzenie to było adresowane do przedsiębiorców i przedstawicieli samorządów z terenu Powiatu Mikołowskiego oraz Reńskiego Powiatu Neuss. Jego głównym celem było przedstawienie możliwość współpracy firm z obu regionów, również w kontekście projektu InterGlobal oraz dobrych praktyk w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Delegacja z Neuss odwiedziła firmie firmę FPM S.A. w Mikołowie oraz wzięła udział w gali „Diamenty Powiatu Mikołowskiego” .
Spotkanie komitetów partnerskich wypełniło ostatni dzień wizyty. Odbyło się ono w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.
Uroczystość była okazją do uhonorowania osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do kontynuowania partnerstwa obu samorządów. Starosta Mirosław Duży wręczył swemu niemieckiemu odpowiednikowi okolicznościową statuetkę, a figurki św. Barbary patronki górnictwa, która nieodłącznie związana jest ze śląską tożsamością, otrzymali poza reńskim starostą, także przewodnicząca komitetu Partnerskiego, a zarazem wicestarosta Angela Stein-Ulrich oraz dr Martin Stiller i Jakob Beyen. Strona niemiecka przekazała w darze dwie mapy, jedna przestawia historyczne granice powiatu Neuss, a druga jego obecny kształt, co jest związane z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 50-lecia utworzenia tego powiatu w obecnych granicach. Tego samego dnia w Ogrodzie Czerwonym Śląskiego Ogrodu Botanicznego odsłonięto 12 odnowionych tablic z sentencjami polskich i niemieckich literatów, filozofów i polityków. Inicjatywa stworzenia pierwszej takiej ścieżki kultury oraz umieszczenia tam kolumn z wybranymi sentencjami myślicieli z obydwu państw wyszła w 2016 roku od członków Stowarzyszenia Miłośników Miasta Zons, którzy wówczas w ten sposób chcieli uczcić 70 lat na drodze Polsko-Niemieckiego pojednania oraz dwudziestolecie partnerstwa powiatów Mikołowskiego oraz Rhein- Kreis Neuss. Ścieżka wytyczona w ŚOB jest identyczna z ta, którą stworzono w Niemczech.
Napisz komentarz
Komentarze