Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę dochody własne gmin (udział w podatkach PiT, CIT, opłaty, sprzedaż majątku), subwencje rządowe oraz dotacje unijne. Miarą rankingu są dochody w złotówkach na statystycznego mieszkańca.
Uwaga – to nie są średnie zarobki mieszkańców, a tak czasami czytelnicy mylnie intepretują zestawienie „Wspólnoty”.
W największym uproszczeniu jest to kasa samorządowa podzielona przez liczbę mieszkańców. Ranking podzielono na kilka grup. Listę otwierają województwa. W stosunku do ubiegłego roku śląskie awansowało o jedno oczko, ale nie jest to pocieszająca wiadomość, bo i tak zajmujemy przedostatnie miejsce. Biedniej jest tylko w Małopolsce. Pierwszą trójką tworzą: mazowieckie, zachodniopomorskie i dolnośląskie. Opowieści o bogatym Śląsku są więc dawno nieaktualnym mitem. Na 314 powiatów w Polsce, pierwszy z województwa śląskiego - lubliniecki uplasował się dopiero na 64 miejscu. Większość okupuje drugą i trzecią setkę. W tym gronie znalazł się powiat mikołowski na 214 miejscu, który awansował o trzydzieści miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Powiatów na Śląsku jest 17. W regionalnej rywalizacji mikołowski zajął siódme miejsce.
Lepiej wygląda sytuacja naszych gmin.
Mikołów zakwalifikowano do miast powiatowych. W Polsce jest ich 267. W tej klasyfikacji zwyciężyły Polkowice przed Grodziskiem Mazowieckim i Zakopanem. W stosunku do ubiegłego roku Mikołów spadł z 11 na 19 miejsce, ale i tak jest najbogatszym miastem powiatowym w województwie śląskim. Łaziska Górne i Orzesze zaszufladkowano do kategorii „miasteczek”, których jest w Polsce 631. Czołówkę okupują miejscowości z województw pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. W tegorocznym zestawieniu pierwszą trójką tworzą nadmorskie kurorty: Międzyzdroje, Krynica Morska, Mielno. Pierwszy z naszego regionu jest Bieruń na 36 miejscu. Ze 144 pozycji w ubiegłym roku na 83 miejsce awansowały Łaziska Górne. Orzesze też pnie się w górę, choć w innych rejonach tabeli: 425 miejsce obecnie, a w ubiegłym roku 539.
Największą grupę w rankingu, liczącą ponad półtora tysiąca pozycji, stanowią gminy wiejskie.
Na bardzo dobrym, 38 miejscu znalazły się Ornontowice (awans z 49). Wśród wsi naszego regionu lepsze okazały się jedynie Goczałkowice Zdrój na 28 miejscu. Nieco gorzej, ale też dobrze wypadły Wyry, które zajmują 199 miejsce, a ubiegłorocznym zestawieniu były na 284.
Napisz komentarz
Komentarze