25 stycznia br. przez Katowice, Chorzów i Świętochłowice przeszedł szósty Marsz na Zgodę, do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach - Zgodzie.
W 2009r. Ruch Autonomii Śląska zainicjował Marsze na Zgodę - jako formę hołdu dla mieszkańców regionu - ofiar represji komunistycznych w latach 1945-1948. Obóz w Zgodzie jest w tym regionie symbolem ich prześladowań.
Represje określane przez historyków jako Tragedia Górnośląska rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945r. Akty terroru wobec Górnoślązaków - aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód, trwały przez kilka miesięcy. Według szacunków na Wschód wywieziono ok. 50-60 tys. mieszkańców regionu. Część z nich zginęła.
Uczestnicy Marszu na Zgodę przeszli ok. 10-kilometrową trasą podobną do tej, jaką 69 lat temu przemierzyli pierwsi skierowani do obozu więźniowie.
W 69. rocznicę dramatycznych wydarzeń, w katowickiej archikatedrze odprawiona została msza św. w intencji ofiar i ich rodzin. Słowo powitania skierował do obecnych abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Natomiast 27 stycznia, pod pomnikiem pamięci narodowej na ornontowickim cmentarzu zapalono znicze.
2 lutego (niedziela) o godz. 11.30 w kościele św. Cyryla i Metodego w Knurowie odprawiona zostanie msza w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 oraz ich rodzin. Inicjatorem obchodów jest Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945.
Napisz komentarz
Komentarze