Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 12:25
PRZECZYTAJ!
Reklama

Rekordowa liczba wniosków

Wakacje to czas odpoczynku, ale w wielu polskich domach trwają remonty. Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości oferuje program „Czyste Powietrze”.

Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska opublikowało dane z programu „Czyste Powietrze” za pierwsze półrocze 2023 roku: Polacy złożyli w tym czasie 101 173 wnioski. W całym 2022 roku wniosków było 158 tysięcy. 

Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki zmianom, które zostały wprowadzone w styczniu tego roku. Umożliwiają one skorzystanie z dotacji w wysokości nawet do 136 200 złotych na remont i termomodernizację domu.

W czasie funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” skorzystało już z niego ponad 635 tysięcy polskich rodzin.

- Stworzyliśmy program „Czyste Powietrze”, z którego już dziś korzysta 627 tysięcy polskich rodzin. Wypłaciliśmy im już blisko 6 miliardów złotych. Zlikwidowaliśmy 304 tysiące tzw. „kopciuchów”. A kolejnych 320 tysięcy jest w likwidacji. Przeznaczamy ogromne fundusze na likwidację smogu – wylicza Anna Moskwa, minister Klimatu.

Ministerstwo przypomina, że program „Czyste powietrze" pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne. Ponadto wskazało też, że skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny.

Zwrócono również uwagę, że w tym roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynie rekordowa liczba wniosków. 

- Największe zainteresowanie programem obserwujemy w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Na przykład na Podkarpaciu za cały ubiegły rok złożono 7861 wniosków w programie „Czyste powietrze", a w tym roku już 7181 - podało MKiŚ. 

W programie „Czyste powietrze" można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynków oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła. 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama