Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu, galę otworzył Prezes AKS-u – Michał Żyłka. Następnie Henryk Kula odznaczył sztandar klubu Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Odznaczeń było więcej. Piłkarskimi uhonorowani zostali: Brązową Honorową Odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej uhonorowany został Wojciech Spałek. Z kolei Marcin Szczepaniak, Damian Tyrała i Michał Żyłka - Brązowymi Honorowymi Odznakami ŚlZPN; Robert Brysz, Adam Krzęciesa i Marcin Molek – srebrnymi odznakami ŚlZPN, a Andrzej Gasz, Wojciech Małysa, Zbigniew Piecha i Wiesław Świder – złotymi odznakami ŚlZPN. Z kolei związkowym odznaczeniami uhonorowani zostali: Joanna Hunger – złotą odznaką Polskiego Związku Szermierczego, Hanna Bryła – brązową odznaką Śląskiego Związku Szachowego, Sabina i Kamil Durakowie – złotym medalem Śląskiego Związku Tenisa Stołowego. Warto dodać, że Joanna Hunger, Hanna Bryła i Kamil Durak, to laureaci przyznawanych przez „Naszą Gazetę” statuetek Sportowych Osobowości Roku powiatu mikołowskiego. Osoby wybitnie zasłużone dla klubu uhonorowane zostały odznaczeniami klubowymi. Okazjonalne „grawery” otrzymali Leonard Spałek, Jan Pająk, Czesław Witoszek, Kazimierz Łach i Stefan Śleziona. Nie zapomniano także o sponsorach. Ceremonie dekoracji przerywane były prezentacjami odcinków filmu o dorobku i osiągnięciach poszczególnych sekcji jubilata, a także występami artystycznymi duetu Madame Jean Pierre.
W trakcie uroczystości, burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula i jego zastępca – Mateusz Handel poinformowali zebranych o wyłonienia wykonawcy nowej inwestycji sportowej, czyli boisku ze sztuczną nawierzchnią wraz zadaszeniem oraz budowie budynku klubowego. Na zakończenie gali gratulacje Zarządowi Klubu złożyli Starosta Mikołowski oraz przedstawiciele innych klubów. Potem w trakcie „spotkania pokoleń” były już tylko wspomnienia.
Kolejne punkty obchodów odbyły się następnego dnia. Najpierw w kościele p.w. NMP Matki Zbawiciela odprawiona został msza św. w intencji Klubu. Proboszcz, ks. Piotr Żydek w homilii mówił, że taki jubileusz, to nie tylko czas podziękowań, ale i przeprosin oraz próśb. Podkreślił, że przez sto lat w klubie, w różnych czasach wychowano nie tylko wielu sportowców, ale przede wszystkim ludzi. A nawiązując do patrona dnia 24 czerwca - postaci św. Jana dodał, że sporowców i właśnie św. Jana łączy wspólna cecha – pokora, która wpisana jest w tę postać i która powinna cechować każdego sportowca. Na zakończenie mszy odśpiewano dziękczynne Te Deum.
Ostatnim aktem tryptyku obchodów był klubowy piknik oraz mecz oldbojów AKS-u i Ruchu Chorzów. „Wcześniej urodzeni” piłkarze pomimo „szronu na głowie”, „nie tego już zdrowia” pokazali, że „w sercu ciągle maj” i futbol ich bawi. I choć dla nich nie wynik jest najważniejszy, a możliwość kolejnego spotkania się na murawie, to z kronikarskiego obowiązku podajemy wynik. Zwyciężyli weterani AKS-u 3:2.
Więcej w najbliższym wydaniu „Naszej Gazety”
Napisz komentarz
Komentarze