- Chcielibyśmy, żeby większość infrastruktury krytycznej na Śląsku była przetrenowana przez pododdziały Brygady. Nie jest to pierwsza taka infrastruktura, ale pierwsza kopalnia. Mamy już doświadczenie z Bolesławem Śmiałym, wspieraliśmy kopalnię w pobieraniu wymazów podczas pandemii. Hałda na terenie kopalni jest specyficznym obiektem do treningu - mówi dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że grupy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika będą próbowały dostać się na teren kopalni i zniszczyć kluczowe elementy m. in. wieżę wyciągową. Wojsko miało za zadanie wesprzeć system obrony, przechwycić i unieszkodliwić wroga. Grupa Quick Reaction Force musiała dotrzeć taktycznie w jak najszybszym czasie na hałdę po rannego. Hałda Skalny przy kopalni Bolesław Śmiały jest jedną z największych w Europie, rozpościera się na 30 ha i góruje 92 m nad okolicą, stanowiąc m.in. doskonały punkt obserwacyjny.
Podobne ćwiczenia Terytorialsów będą przeprowadzane na terenach innych kopalń i zakładów PGG S.A., gdyż spółka i wszystkie jej obiekty zgodnie z przepisami podlegają obowiązkowej ochronie z uwagi na strategiczny charakter dla polskiej gospodarki.
Tekst i zdjęcia: PGG S.A./ Bożena Sieja
Napisz komentarz
Komentarze