Film producentów nagrodzonego Oscarem dzieła Stevena Soderbergha "Traffic" rozgrywa się w ciągu tygodnia w stolicy Kuby. Energetyczny i eklektyczny portret miasta, widzianego oczami tubylców i zachwyconych przyjezdnych, których losy przewijają się w kilku barwnych epizodach. Każdy dzień stanowi segment reżyserowany przez innego twórcę.
16.01 O kosmosie po śląsku
Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie zaprasza na spotkanie: Kosmos po
śląsku.
Jerzy Strzeja znawca kosmosu, pasjonat astronomii i śląskiej godki opowie o kosmosie w czwartek 16.01 o godzinie 18.00
Strzeja pogodo co ciekawego na niebie momy terozki, co, jak i czym łobserwować, bydzie szło łobejrzeć konsek meteorytu Czelabińsk. I roztomajte historje ze swoich i niy yno łobserwacji.
17.01 Film i spotkanie z reżyserem
Centrum Społecznego Rozwoju i Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie zapraszają na spotkanie z Lidią Dudą oraz projekcję filmu UWIKŁANI w piątek 17.01. 2014 godzina 18.00
Lidia Duda urodziła się 30 czerwca 1958 w Tychach. Jest zaangażowaną społecznie autorką reportaży, filmów i seriali dokumentalnych. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę magisterską napisała na temat Hieronima Boscha. Po studiach poszukiwała swojego miejsca, pracując w wielu miejscach: w klubie jazzowym, w dziale wydawnictw Opery Wrocławskiej, w szkole podstawowej w Tychach jako nauczycielką plastyki. Pracę w mediach zaczęła w TVP Katowice, początkowo w dziale reklamy, a następnie jako reporterką "Aktualności". Od początku specjalizowała się w tematach społecznych. Pod koniec lat 90. zaczęła współpracę z Ekspresem Reporterów, dla którego zrealizowała ponad 60 reportaży, a następnie z Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2. W jej dorobku jest wiele znaczących i wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in.: Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem (2001), Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie (2002), U nas w Pietraszach (2002), Herkules (2004), a także seriali dokumentalnych: Tylko tato (2003) i Młode rekiny (2004-2005). Siła obrazów Lidii Dudy jest ogromna, o czym może świadczyć fakt, że po emisji Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie (film o chłopcach w wieku od 7 do 14 lat, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży. Natomiast dokument U nas w Pietraszach (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi) spowodował, że minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi.
UWIKŁANI
W przypadku pedofilii nie ma wątpliwości, kto jest oprawcą, a kto ofiarą. Bywa jednak, że po pewnym czasie ta jednoznaczna relacja ulega zachwianiu. Bohater filmu był w dzieciństwie molestowany przez sąsiada i potem, już jako nastolatek, dwukrotnie próbował wziąć na nim odwet. Ich role odwróciły się: to pedofil boi się dzisiaj swojej ofiary. Poznajemy tę trwającą dziewięć lat wzajemną zależność również z perspektywy najbliższych obu mężczyznom osób. Ta historia oparta na nienawiści i strachu zdaje się nie mieć końca.
WSTĘP WOLNY
Napisz komentarz
Komentarze