Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:49
PRZECZYTAJ!
Reklama

Na weekend do Cieszyna

Cieszyn jest jednym z tych miast, które można zwiedzać przez cały rok. Dotrzecie do niego linią S61 Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn i S62 Skoczów – Goleszów – Cieszyn. Jest to jedno z najstarszych miast, nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce. Niezwykły klimat sprzyja spacerom wzdłuż kanału Cieszyńskiej Wenecji, wejściu na Wzgórze Zamkowe, obejrzeniu zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego lub wysłuchaniu legend przy „Studni Trzech Braci”.
Na weekend do Cieszyna

Początki Cieszyna sięgają IX wieku i są związane ze wzniesieniem na Wzgórzu Zamkowym grodu przez słowiańskie plemię Gołęszyców. Na wzgórzu, prawdopodobnie w miejscu dawnej świątyni bogini zimy — Marzanny, zbudowano rotundę. Obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków Śląska oraz jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce. To właśnie jej wizerunek można zobaczyć na banknocie 20 zł.

Wzgórze Zamkowe

Tuż obok rotundy znajduje się XIV-wieczna Wieża Piastowska będąca jedyną w całości zachowaną wieżą gotyckiej rezydencji Piastów Cieszyńskich tzw. Górnego Zamku. Jej szczyt stanowi fantastyczny punkt widokowy na Cieszyn, Czeski Cieszyn oraz Beskid Śląski. W 1840 roku Wzgórze Zamkowe przebudowano. Na ruinach dawnego Zamku Dolnego został zbudowany Habsburski Pałac Myśliwski. W pałacu gościli m.in.: cesarz Franciszek Józef, cesarz Wilhelm II i król bułgarski Ferdynand. Obecnie mieści się tu szkoła muzyczna oraz Zamek Cieszyn, czyli centrum przedsiębiorczości i designu.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Na Starym Mieście w pałacu hrabiów Larischów mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego założone w 1802 roku i będące najstarszym muzeum publicznym w Polsce oraz jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Zwiedzający mogą tu zobaczyć takie niezwykłe eksponaty, jak ponad 500-letnie jajo, flet z kła mamuta, skórę Saracena; rękę egipskiej mumii, czy róg jednorożca!

Studnia trzech braci

Również na Starym Mieście, przy brukowanej uliczce pomiędzy Rynkiem a Cieszyńską Wenecją, znajduje się studnia trzech braci, która jest jednym z symboli miasta. Zdobi ją żeliwna altana, postawiona w rocznicę 1050-lecia Cieszyna. Wiążąca się z nią legenda mówi o założeniu miasta w 810 roku przez trzech braci: Bolka, Leszka i Cieszka, kiedy to po długiej wędrówce bracia spotkali się u źródełka, z którego uczynili studnię, upamiętniającą ich szczęśliwe spotkanie. Nazwali ją „Studnią Trzech Braci”. Tak bardzo ucieszyli się z tego spotkania, że postanowili założyć miasto zwane Cieszynem.

Cieszyńska Wenecja

Leżąca nieopodal Cieszyńska Wenecja to jedno z miejsc cieszących się uznaniem miłośników Cieszyna. To odcinek ulicy Przykopa z malutkimi budynkami należącymi niegdyś do lokalnych rzemieślników oraz mostkami przerzuconymi nad korytem Młynówki – kanału, którego jedną z funkcji było napędzanie młynów, skąd też jej nazwa. Wodę z Młynówki wykorzystywano także w czasach rozwoju miasta w drugiej połowie XIX stuleciu, kiedy to powstał szereg obiektów, jak np. elektrownia wodna, która przez pewien czas dostarczała prąd do dworca kolejowego – obecnie stacji Czeski Cieszyn.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama