Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 21:37
PRZECZYTAJ!
Reklama

Śląsk antysmogowym liderem

Ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze” za rok 2022 opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że w antysmogowej bitwie niekwestionowanymi liderami są miejscowości województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z naszego regionu. W tym gronie jest Orzesze na 40 pozycji z 309 wnioskami. Miejsca pozostałych gmin naszego powiatu: Ornontowice – 134 (66 wniosków), Łaziska Górne  – 279 (117), Wyry – 312 (89), Mikołów – 407 (273).
Śląsk antysmogowym liderem

Ranking utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu „Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach.

O pozycji miejscowości w zestawieniu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

Na pierwszym miejscu znajdują się Goczałkowice-Zdrój. Tam też odbyła się konferencja prasowa, podczas której opublikowano ranking programu „Czyste Powietrze” za 2022 rok. Co czwarta gmina w pierwszej setce jest z województwa śląskiego. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie (18 gmin w pierwszej setce najaktywniejszych).

- Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program „Czyste Powietrze”, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców. Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.

– Program „Czyste Powietrze” jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne gp wdrożenie wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych. Aktywny udział samorządów w programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – dodaje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

– Cieszymy się, że program „Czyste Powietrze” dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania „Czystego Powietrza”, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Cieszy mnie tak liczna reprezentacja gmin województwa śląskiego w rankingu, bo to znaczy, że całe województwo pracuje na rzecz poprawy jakości powietrza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama