Z okazji przywrócenia połączenia w niedzielę 11 grudnia z Katowic do Wisły wyjechał specjalny pociąg – „Niebo nad Beskidami”.
Dzięki modernizacji, podróż z Katowic do Wisły skróciła się do 100 minut. To o 30 minut mniej w porównaniu do czasu sprzed remontu. W weekendy do Wisły będzie jeździło 10 par pociągów, a w tygodniu - 8.
Podczas briefingu poprzedzającego odjazd pociągu z dworca w Katowicach marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski mówił, że to jeden z najważniejszych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na modernizację łącznie czterech tras o długości 52 km zostało wydatkowanych 460 mln zł. Modernizacja objęła 23 perony, ok. 70 przejazdów, co oznacza także poprawę bezpieczeństwa. Burmistrz Wisły Tomasz Bujok wskazał, że była to nie tyle modernizacja, co budowa całkiem nowej infrastruktury kolejowej.
- Cieszy fakt, że właśnie teraz, przed sezonem zimowym, ta alternatywa korzystania z komunikacji się poszerza - powiedział burmistrz Wisły, który przypomniał, że za kilka dni nastąpi otwarcie sezonu zimowego.
- Mimo niesprzyjającej aury - w województwie śląskim, podobnie jak w innych częściach kraju pada śnieg - pociągi jeżdżą zgodnie z planem. Cieszymy się, że wróciliśmy na tory i będziemy wozili również turystów do Wisły, chcielibyśmy ich wozić jak najwięcej – powiedział prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski.
Rozkład jazdy przewiduje uruchomienie 10 par połączeń w dni wolne od pracy (7 par połączeń w relacji Katowice - Wisła Głębce - Katowice, 1 para z Gliwic przez Katowice do Wisły Głębce i z powrotem, 1 para bezpośrednich połączeń z i do Częstochowy oraz 1 turystyczna para połączeń z i do Gliwic przez Knurów, Rybnik, Żory do Wisły Głębce), w dni robocze 8 par połączeń w relacji Katowice - Wisła Głębce.
Przebudowa prawie 52 km linii kolejowych nr 694, 157, 190 i 191 rozpoczęła się 15 marca 2020 r. Prace zakończyły się 18 listopada 2022 r. i były dofinansowane kwotą blisko 460 mln zł, z czego 85 proc. dofinansowała Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Prace rozpoczęły się w 2019 r. Najpierw, wiosną 2021 r. otwarto nowy tor między Chybiem i Skoczowem, a we wrześniu br. - połączenie Goleszów - Cieszyn. Teraz został otwarty ostatni, liczący ok. 20 km, odcinek Goleszów - Wisła Głębce.
Przebudowano perony na siedmiu stacjach i przystankach: Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło; zbudowano też nowy przystanek Ustroń Brzegi, między Ustroniem Zdrojem a Ustroniem Polaną.
Oprócz remontu infrastruktury torowej i trakcyjnej, wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym na tej górskiej trasie wyremontowano 140 obiektów inżynieryjnych, m.in. zbudowany w 1933 r. malowniczy wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Łabajowie oraz most kolejowy nad Wisłą w Wiśle Dziechcince.
Napisz komentarz
Komentarze