Na początek do Kobióra – tu będzie wskazany rower!
Historia Kobióra rozpoczyna się w na przełomie XV i XVI wieku. Już 21 lutego 1517 roku w czeskim dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich wystawionym przez Kazimierza II cieszyńskiego wymieniona została wieś Kobyer!
Wysiadając na stacji kolejowej Kobiór macie do wyboru aż pięć różnych tras rowerowych!
Okrężną tematyczną trasę rowerową Gminy Kobiór „Niedźwiedziówka” o długości ponad 8 kilometrów, międzygminną Trasę Rowerową w Powiecie Pszczyńskim „Plessówka”, która zaprowadzi Was do Zamku w Pszczynie. Dodatkowo łącznik rowerowy Gminy Kobiór „Stara Piła” stanowiący odgałęzienie „Plessówki”, okrężną tematyczną trasę rowerową Gminy Kobiór „Smolarnia”, na której znajdziecie miejsca o historycznym znaczeniu dla regionu.
Ostatnią proponowaną trasą jest wojewódzka trasa rowerowa nr 1 „Książęca”, której długość na obszarze powiatu pszczyńskiego to ponad 16 kilometrów. Jej przebieg na odcinku gminy Kobiór zaczyna się w Promnicach. Wyruszając z dworca kolejowego w Kobiórze, możecie przejechać pod wiaduktem ścieżką równoległą do torów kolejowych, docierając do zabytkowego mostu kolejowego na rzece Korzeniec!
Nie przegapcie możliwości bezpłatnego przejazdu z rowerem w ramach oferty „Kołem po Śląsku”! Dzięki niej wszyscy rowerzyści podróżujący w weekendy (od godziny 15:00 w piątek do północy w niedziele) mogą bezpłatnie przewozić swój rower pociągami Kolei Śląskich!
Dla amatorów zwiedzania i spacerów Koleje polecają Lubliniec.
W tym roku Lubliniec obchodzi swoje 750-lecie, w związku z czym nie możecie nie odwiedzić tego starego górnośląskiego miasta!
Przede wszystkim polecamy wam spacer po lublinieckim Starym Mieście, którego założenie urbanistyczne zostało wpisane w rejestr zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Oprócz uroczej zabudowy górnośląskiego miasteczka zobaczycie XVI-wieczny Kościół św. Mikołaja, Muzeum Pro Memoria Edith Stein, czy drewniany XVII-wieczny Kościół św. Anny.
Dodatkowo polecamy wam spacer bulwarami nad Lublinicą, z którymi łatwo dotrzecie do lublinieckiego zamku!
Wsiadajcie w pociągi linii S13 (Częstochowa — Lubliniec) i odkrywajcie 750 lat historii Lublińca.
Napisz komentarz
Komentarze