W pomoc uchodźcom zaangażowali się wszyscy pracownicy Spółki. Decyzje o kursach pociągów specjalnych Kolei Śląskich do Przemyśla i Olkusza są podejmowane na bieżąco - odpowiednio do panującej sytuacji na granicy.
Koleje Śląskie do tej pory:
- uruchomiły 33 pociągi,
- przewiozły 7432 uchodźców
Największym wyzwaniem było odebranie uchodźców z terminalu towarowego LHS w Sławkowie, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor.
Około 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy dojechało specjalnym pociągiem ze Lwowa. Głównym problemem była nieprzyjazna infrastruktura: brak trakcji elektrycznej i rampa towarowa służąca za prowizoryczny peron, usytuowany wyżej niż wejścia do pojazdów. Dzięki współpracy z Państwową Strażą Pożarną, policją, służbą kolejową PKP LHS oraz ogromną liczbą wolontariuszy udało się przetransportować do Katowic około tysiąca osób. Pozostałe osoby wybrały za cel Kraków.
Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą także nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich.
Podróż pociągami odbywać się może na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy to wspólna inicjatywa marszałka województwa śląskiego – Jakuba Chełstowskiego i zarządu Kolei Śląskich.
- Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.
Organizacja transportu specjalnego i darmowe przejazdy to nie jedyna forma pomocy, w którą włączył się kolejowy przewoźnik województwa śląskiego. Wspólnie z Caritasem Archidiecezji Katowickiej pracownicy Kolei Śląskich zbierają najpotrzebniejsze produkty dla obywateli Ukrainy, a w pociągach i social mediach promowana jest zbiórka pieniędzy, którą prowadzi Caritas.
Napisz komentarz
Komentarze