środa, 3 lipca 2024 14:25

Piłka nożna. Demolka Strażaka

Na czoło piłkarskich wydarzeń regionu mikołowsko – rudzkiego, wysuwa się mecz sąsiadów „przez miedzę”, czyli Strażaka Mikołów i Uranii Ruda Śląska. Mecz wywołał sporo emocji, ale dominacja kochłowiczan nie podlegała dyskusji. Podopieczni trenera Stanisława Mikusza zdemolowali gospodarzy, aplikując im sześć bramek i nie tracąc żadnej.

W pozostałych meczach: W III lidze trwa walka Polonii o górną połówkę tabeli. Póki co, skutecznie, gdyż w Strzelcach Opolskich łazisczanie pokonali Piasta 2:1, a rozgrywający w barwach Polonii setne spotkanie Karol Króliczek, czcił ten jubileusz zdobyciem bramki. W czwartej lidze Grunwald po słabym początku złapał właściwy rytm i wygrał pewnie z zamykającym tabelę Zagłębiakiem, a Slavia wychodzi na zespół „obcych boisk”. U siebie ma kłopoty ze zdobywaniem punktów, z wyjazdów wraca „z tarczą”. Tym razem po zwycięstwie z rezerwami Rakowa w Częstochowie. W grupie II Gwarek zremisował w Wiśle, a AKS przegrał na własnym boisku z Drzewiarzem Jasienica. W piątych ligach naprzemiennie. O zwycięstwie Uranii było na wstępie, Wawel zaledwie zremisował z Tęczą Błędów, a Sokół Orzesze, Jastrząb Bielszowice i Orzeł Mokre przegrali swoje mecze. Jastrząb i Sokół, drużyny z nazwami drapieżnych ptaków zamykają tabele w swoich grupach.

III liga
Piast Strzelce Opolskie – Polonia 1:2 (1:1)
Polonia: Gocyk – Gersok, Króliczek, Mazur, Rutkowski (73 Rybak), Suchecki, Staszowski, Kaczmarzyk, Wiśniewski (46 Mieszczak), Mazurek, Majsner (84 Kuraś).
Trener: Piotr Mleczko.
Bramki dla Polonii: Króliczek – 9 min., Kaczmarczyk – 49 min.

Raków II Częstochowa – Slavia 2:3 (1:1)
Slavia: Franke - Klimas, Skorupski, Szaruga, T. Rejmanowski (70 Piwczyk), Pożoga, M. Rejmanowski (9 Zalewski, 90 Puschhaus), Witor (80 Chmurczyk), Moritz, Kowalik, Gancarczyk.
Trener Marek Piotrowicz.
Bramki dla Slavii: Gancarczyk, Zalewski, Chmurczyk.

Zagłębiak Dąbrowa Górnicza – Grunwald 1:4 (1:3)
Grunwald: Haas - Oswald, Jarczyk, Łęcki, Szpoton, Dreszer (88 Simon), Maciongowski, Jagodziński (85 Kowalski), Szczypior (81 Wróblewski), Kot (90 Lein), Brzozowski.
Trener: Teodor Wawoczny
Bramki dla Grunwaldu: Szpoton, Jagodziński, Kot, Brzozowski.

Wisła Ustronianka - Gwarek Ornontowice 2:2 (2:0)
Gwarek: Nowak – Jurecki, Ferensztain, Tomeczek, Szweda, Metelski, Drapała, Niewiedział (85 Ludwig), Botor, J. Zdrzałek, Boczar (58 Rajca), Leszczyński.
Trener: Damian Galeja.
Bramki dla Gwarka: J. Zdrzałek, Leszczyński.

AKS Mikołów – Drzewiarz Jasienica 1:2 (0:2)
AKS: Radkiewicz – Baran, Brysz, Welcz, Czyrny, Kruk, Kubies, Sarnecki (80 Opielowski), Marciniak (52 Pułka), Łach, Wieczorek (52 Piszczek).
Trener Marek Szymiński.
Bramka dla AKS-u: Welcz.

V liga
Strażak Mikołów – Urania 0:6 (0:2)
Strażak: Glazder - Majowski (55 Turek), Stemplewski, Wydra, Czyż, Bujny, Żaczek, Kołcz (46 Zięcik), Siwiec, Kudełko, Łebek (28 Krzysteczko)
Trener: Robert Gąsior.
Urania: Pardela - Hejdysz, Baran, Gabryś, R. Grzesik, Stawowy (84 Kamieński), Baron (16 Kolasa), Mikusz, Zawisza, Oczko (86 Michalski), Miszka (65 Żak).
Trener: Stanisław Mikusz
Bramki: Stawowy 4, Kolasa, Żak

Ten mecz wywołał większe emocje niż derby. Są tacy, którzy mówią że to jednak derby, bo Strażak i Urania są sąsiadami przez „miedzę”. Ponadto w składzie Strażaka gra czterech byłych zawodników Uranii, co jest dodatkowym „smaczkiem”.

Piękna pogoda zachęcała do gry i oba zespoły rozpoczęły z animuszem. Pierwsza okazję bramkową stworzyła Urania, ale skończyła się na strachu gospodarzy. Na gola trzeba było jednak poczekać do 27 minuty. Arbiter podyktował wolnego (gospodarze twierdzili, że pochopnie), piłkę ustawił Kolasa i strzelił w krótki róg. Źle ustawiony Glazder musiał ją wyciągać z siatki. Cwilę po wznowieniu gry gospodarze nie wykorzystali szansy na wyrównanie, za to otrzymali ją kochłowiczanie. Arbiter podyktował karnego (według gospodarzy z „kapelusza”), którego na gola zamienił Stawowy.

Przy wyniku 0:2 taktyka Strażak nie mogła być inna, jak otwarta i ofensywna gra w drugiej połowie. I tak też podopieczni trenera Gąsiora zaczęli. Zaatakowali, mieli szansę na gola kontaktowego i „nadziali się” na czekającą na okazję Uranię. W 60 minucie akcja trójki Miszka – Oczko – Stawowy, zakończyła się golem tego ostatniego i praktycznie było po meczu. Choć nie wiadomo, jak potoczyłaby się jeszcze gra, gdyby minutę później, poprzeczka nie uchroniła kochłowiczan od starty gola. A tak, po kolejnych 120 sekundach, Stawowy zdobył swoją trzecią bramkę, potem na 5:0 podwyższył Żak, a w 73 minucie, po kolejnym karnym, wynik spotkania ustalił nie kto inny, jak bardzo dobrze grający Stawowy.

Wawel – Tęcza Błędów 2:2 (2:1)
Wawel: Gawlik - Pyc, Wilczek, Buchcik, K. Kałużny, G. Kałużny (75 Urynowicz), Ostrowski, Piętoń, Lokaj (68 D. Majnusz) - Jaromin (87 Deptuch) – Przybyła.
Trener: Jarosław Zajdel.
Bramki dla Wawelu: Przybyła, Piętoń.

Sokół Orzesze – LKS Bełk 1:4 (1:1)
Bramka dla Sokoła: Sikora

Unia Dąbrowa Górnicza - Jastrząb Bielszowice 3:1

Orzeł Mokre – Fortuna Gliwice 1:2