środa, 3 lipca 2024 12:28

Nowa miotła...

Znane porzekadło o „nowej miotle” funkcjonuje również w sporcie. W tym przypadku „miotłą” jest szkoleniowiec. W minionym tygodniu do dwóch zmian na stołkach trenerskich doszło w powiecie mikołowskim. Zajmowane stanowiska stracili trener Polonii Łaziska, Marek Mandla oraz trener Sokoła Orzesze, Rafał Krzyżowski, który podał się do dymisji.

Pierwszego zastąpił Piotr Mleczko, który w Polonii już pracował, za drugiego tymczasowo zespół prowadzi Kamil Roczniak. Zmiana w Polonii przyniosła pożądany skutek w postaci zwycięstwa, w Sokole, niestety bez zmian, czyli porażka.

W miniony weekend na piłkarskich murawach działo się sporo. W III lidze odrodzona Polonia rozgromiła Szczakowiankę 6:1. W IV lidze w grupie I Grunwald w doliczonym czasie gry strzelił z karnego zwycięską bramkę, Slavia wysoko przegrała z Zielonymi Żarki, w grupie II AKS zremisował z Podlesianką, a Gwarek poległ w Pszczynie. W piątej lidze w derbach Rudy Śląskiej lider – Wawel Wirek wygrał w Bielszowicach z Jastrzębiem, a Urania przegrała z Ogrodnikiem. Z zespołów mikołowskich najlepiej spisał się Orzeł Mokre, remisując z Sokołem Orzech, natomiast Sokół Orzesze i Strażak Mikołów przegrały mecze wyjazdowe.

III liga
Polonia – Szczakowianka Jaworzno 6:1 (5:1)
Polonia: Gocyk (67 Miś) – Wleciałowski, Gersok, Mazur, Suchecki, Antosz, Rączka (46 Rutkowski), Staszowski, Mazurek (73 Kuraś), Mieszczak, Majsner (76 Wiśniewski).
Trener: Piotr Mleczko.
Bramki dla Polonii: Mieszczak 3 - 9, 24 i 39 min., Mazurek – 12 min., Majsner 33 min., Suchecki – 67 min.

W Polonii Łaziska zmiany. Po trzech ligowych porażkach z rzędu oraz odpadnięciu z Pucharu Polski, Zarząd Klubu postanowił dokonać zmiany na stanowisku trener. Marka Mandlę zastąpił Piotr Mleczko. Okazało się, że pod okiem nowego szkoleniowca, piłkarze zagrali jak z nut i odprawili z bagażem sześciu bramek Szczakowiankę Jaworzno. Oby nie był to jednorazowy wyskok formy.

Po kilku akcjach „rozpoznawczych” gospodarze w dziewiątej minucie objęli prowadzenie. Szybkim rajdem z lewej strony popisał się Mazurek, „wyłożył” piłkę Mieszczakowi, a ten w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie zmarnował. Trzy minuty później pełnym rewanżem popisał się zdobywca gola. W identycznie przeprowadzonej akcji, odegrał do Mazurka, a ten podwyższył na 2:0. W 20 minucie goście strzelili bramkę kontaktową, ale ta nie miała większego wpływu na poczynania podopiecznych trenera Mleczki. Po czterech kolejnych minutach po raz drugi w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Mieszczak i po raz drugi pokonał golkipera Szczakowianki. Gospodarze prowadząc 3:1, grali tak, jakby chcieli sobie powetować wszystkie dotychczasowe niepowodzenia. Brylowali na boisku, a efektem tego był czwarty gol, strzelony w 33 minucie przez Majsnera, po akcji duetu Mieszczak – Mazurek. Ale to nie było wszystko w tej odsłonie. W 39 minucie Mieszczak po raz trzeci wpakował futbolówkę do siatki, „zaliczając” w ten sposób klasycznego hat-tricka.

Drugą połowę gospodarze rozpoczęli spokojniej. Grali tak, aby bez większego wysiłku kontrolować przebieg meczu. Stwierdzili jednak, ze kibice powinni jeszcze zobaczyć bramkę. I zobaczyli. W 67 minucie, kapitalnym strzałem z wolnego popisał się Suchecki, ustanawiając wynik meczu na 6:1.

1. Skra Częstochowa         8  22  25- 6
 2. Górnik Wesoła            8  19  15- 7
 3. Piast II Gliwice         8  16  16-10
 4. Swornica Czarnowąsy      8  14  18-12
 5. Szombierki Bytom         8  13  16- 9
 6. Ruch Radzionków          8  10  12-11
 7. Ruch II Chorzów          8  10  14:13
 8. Start Namysłów           8  10   9-20