Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 14:15
PRZECZYTAJ!
Reklama

Czy powiatowi mikołowskiemu grozi rozpad?

Po wielu latach starań powstała w końcu Metropolia Śląska. Oczywiście, podpis prezydenta Andrzeja Dudy to dopiero początek drogi. Na końcu jest zintegrowana komunikacja, projekty inwestycyjne, a nawet wspólna edukacja i opieka zdrowotna. Kto wie, czy za kilkanaście lat nie powstanie jedno, wielkie, śląskie miasto. Do metropolii przystąpią: Mikołów, Łaziska Górne i Wyry. Co to może oznaczać dla powiatu mikołowskiego?
Czy powiatowi mikołowskiemu grozi rozpad?

Pytanie w tytule jest prowokacyjne. Na pewno powiatowi nie stanie się nic złego w najbliższym czasie. Co to znaczy najbliższym? Wszystko zależy od tempa integracji. Zaproszenie, m.in. gminy Wyry, najlepiej świadczy, że w myśleniu o kształcie i przyszłości metropolii pojawił się świeży, dobrze rokujący oddech. Jeszcze niedawno wiejski charakter gminy byłby przeszkodą nie do przejścia. W marcu Górnośląski Związek Metropolitalny dał jednak sygnał, że w projekcie integracyjnym brane są pod uwagę także mniejsze miejscowości. To logiczne posunięcie.

Bez gminy Wyry, na mapie metropolii, między Tychami, Mikołowem i Łaziskami Górnymi, pojawiłaby się dziura.

A tak obszar tworzy zwartą całość. Na temat przystąpienia do metropolii, w konsultacjach społecznych wypowiedzą się także mieszkańcy. Trudno jednak oczekiwać, aby w Mikołowie, Łaziskach Górnych czy Wyrach, pojawiły się głosy sprzeciwu. Obecność w metropolii może dać tylko korzyści. Nowa struktura pełną parą ruszy od stycznia przyszłego roku. Na początek, wspólny budżet może wynieść nawet 300 mln zł. Jako pierwsze zadanie, które należy pilnie rozwiązać, samorządowcy wskazują organizację, integrację i koordynację transportu. Ale to nie wszystko. Do zadań metropolii należeć będzie także kształtowanie ładu przestrzennego na swoim terenie, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich, promocja związku i jego obszaru. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa daje więcej możliwości. Dopuszcza, m.in. możliwość cedowania na metropolię służby zdrowia, oświaty, a nawet bezpieczeństwa. Jeżeli integracja będzie głęboka i skuteczna, prawie 2,5 milionowy śląski organizm miejski, pod względem potencjału gospodarczego i perspektyw rozwojowych daleko w tyle zostawi Warszawę i będzie równał do Monachium, Wiednia czy Mediolanu. Jeżeli teza o rozpadzie powiatu mikołowskiego brzmi za ostro, to na pewno ma sens pytanie: czy grozi nam powiat dwóch prędkości? (fil)

 

Barbara Prasoł, wójt gminy Wyry

Nie kryłam zaskoczenia, kiedy z Katowic przyszło zaproszenie, aby gmina Wyry przystąpiła do Metropolii. Nie zmarnujemy takiej szansy. Naszym atutem jest doskonała przestrzeń do życia i wypoczynku. Możemy stać się atrakcyjnym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców centrum aglomeracji. Liczę także na to, że „Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń” stanie się reprezentacyjną imprezą nie tylko powiatu mikołowskiego, ale całej metropolii.

 

Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych

Sposób funkcjonowania współczesnego społeczeństwa, szczególnie w dużych skupiskach miejskich, gdzie wiele potrzeb i kwestii często wykracza poza obszar poszczególnych miast wymaga nowych rozwiązań, dlatego właśnie metropolia jest niezbędna. To wielka możliwość i wyzwanie. Przystąpienie Łazisk Górnych do metropolii jest koniecznością i szansą. Szczególnie liczę na zoptymalizowanie i ujednolicenie zadań związanych z transportem zbiorowym.

 

Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa

Największe znaczenie dla Mikołowa ma finansowa strona integracji z metropolia śląską, czyli dodatkowe pieniądze z podatków, które trafią do miast członkowskich. Zależy nam szczególnie na organizacji wspólnego transportu, do którego dopłacamy obecnie około 8,5 mln zł. Gdyby te pieniądze wróciły do miasta, moglibyśmy zrealizować szereg ważnych inwestycji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama