W niedzielę, 29 stycznia o godz. 16.15 przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie Urzędu Miejskiego zostanie oddany hołd ofiarom deportacji do ZSRR. Następnie ok. godz. 16.50 w pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Świerczewskiego 1 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Tragedia Górnośląska 1945”. Po emisji głos zabierze Mateusz Nowaczyński z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, specjalnej instytucji zajmującej się gromadzeniem materiałów poświęconych wywózkom. Zaprezentuje on cele Centrum oraz działania, jakie podejmuje na rzecz upowszechniania wiedzy o wywózkach.
Jak co roku w powiecie mikołowskim okolicznościowe wydarzenia organizuje Ruch Autonomii Śląska.
- W tym roku, oprócz spotkania w Łaziskach Górnych, gdzie upamiętnione zostaną wydarzenia sprzed 72 lat, tematyka związana z Tragedią Górnośląską przybliżona zostanie również pozostałym mieszkańcom powiatu. We współpracy z Górnośląskim Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej organizowane zostaną emisje filmu dokumentalnego w Mikołowie, Gostyni, Orzeszu i Ornontowicach – mówi Marek Gołosz, przewodniczący Koła Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim.
Dokument „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali i Adama Turuli wyprodukowany na zlecenie Muzeum Historii Polski w Warszawie poświęcony jest jednemu z epizodów Tragedii Górnośląskiej – deportacjom Ślązaków, którzy jako żywe reparacje wojenne trafili w 1945 roku na przymusowe roboty do obozów pracy w Związku Sowieckim. Zostanie on wyemitowany 27 stycznia o godz. 17.00 w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie (sala ślubów w Białym Domku, ul. Karola Miarki 15), 2 lutego o godz. 17.30 w Domu Kultury w Gostyni (ul. Pszczyńska 366), a 3 lutego o godz. 17.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu (ul. Rynek 1) oraz 22 lutego w Arterii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach. Emisję dokumentu w Mikołowie uzupełni prelekcja historyczna dr Kornelii Banaś z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Napisz komentarz
Komentarze