Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 10:29
PRZECZYTAJ!
Reklama

Mikołów - Polska - Austria

Po raz pierwszy w historii, w Mikołowie powstała placówka dyplomatyczna. W sierpniu przy ulicy Żwirki i Wigury 14 została otwarta filia konsulatu honorowego Austrii. Placówką kieruje Mirosław Bienioszek. Nowy konsul jest mikołowianinem i prezesem polsko-austriackiej firmy. 
Mikołów - Polska - Austria

Województwo śląskie ze względu na wielkość obrotu handlowego z Austrią, który przekracza 1 mld euro, jest jednym z najmocniejszych i najważniejszych filarów dwustronnych stosunków gospodarczych. Śląsk zajmuje pierwsze miejsce spośród wszystkich polskich województw, jeśli chodzi o import towarów z Austrii, drugie natomiast pod względem eksportu. Blisko 25% austriackiego importu z Polski pochodzi ze Śląska. Austriacki eksport na Śląsk obejmuje zaś ok. 15% całkowitego austriackiego eksportu do Polski. Spośród blisko 600 oddziałów austriackich firm w Polsce ok. 100 ma swoje siedziby na Śląsku. Austria zalicza się dzięki temu – obok Niemiec, Holandii, Francji i USA – do największych zagranicznych inwestorów w regionie. To tu działają ważne austriackie przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach zrealizowały w regionie m.in. liczne projekty budowlane.

 

Rozmowa z Mirosławem Bienioszkiem, Konsulem Honorowym Republiki Austrii

 

- Dlaczego Mikołów?
- Odpowiedź jest prosta. Jestem Mikołowianinem. Emocjonalnie, towarzysko i zawodowo jestem związany z moim rodzinnym miastem. Oczywiście, siedziba główna konsulatu Austrii w województwie śląskim znajduje się w Katowicach, ale nie wyobrażam sobie, aby placówka filialna mogła powstać w innym mieście, niż Mikołów.

- Ze względu na doświadczenia zawodowe, gospodarka będzie zapewne priorytetem w pracy konsula?
- Moje doświadczenie zawodowe i dobre rozeznanie realiów gospodarczych Austrii i Śląska jest dużym, ale nie jedynym atutem. Przede wszystkim geograficzna bliskość między Austrią a Śląskiem pełni najważniejszą rolę w umocnieniu ekonomicznej, jak i kulturowej współpracy. Magazyn Forbes wskazał Austrię jako jeden z siedmiu najważniejszych obszarów rozwoju startupów w Europie. Śląsk od kilku lat walczy o miano regionu, który tworzy atmosferę przyjazną rozwojowi innowacji i technologii. Dlatego jednym z moich priorytetów będzie wpieranie w nawiązywaniu kontaktów i umacnianie doświadczeń między przedsiębiorcami i inwestorami obu państw.

- Współpraca gospodarcza jest ważnym, ale nie jednym czynnikiem decydującym o dobrych relacjach międzynarodowych.
- Zgadzam się z tym i dlatego rola nowego konsula nie kończy się na wspieraniu przedsiębiorców w nawiązywaniu kontaktów handlowych. Chciałbym położyć równie mocny akcent na kreowanie wymiany kulturowej między naszymi krajami. Ze Śląska wywodzi się cała gama znanych artystów takich jak Wojciech Killar, Krystian Zimmermann, Lech Majewski, Sławomir Idziak czy Franciszek Pieczka. Mówiąc więc o wymianie kulturowej, mam na myśli nie tylko przyjmowanie artystów z Austrii. Mamy się też czym pochwalić. Wykorzystajmy to i postarajmy się z tego potencjału uczynić coś szczególnego, co przysłuży się również do zmiany niektórych stereotypów o naszym regionie.

 

Mirosław Bienioszek – Konsul Honorowy Republiki Austrii w Katowicach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji. Od 2011 roku jest Prezesem Zarządu firm Quality Austria-Polska Sp. z o.o. i CIS - Certification&Information Security Services Sp. z o.o z siedzibą w Mikołowie. Od 14 lat jest Audytorem Systemów Zarządzania. Od 17 lat pracuje na stanowiskach kierowniczych. Od 13 lat specjalizuje się w przeprowadzaniu certyfikacji systemów zarządzania oraz szkoleń dla menedżerów, audytorów, pełnomocników i pracowników firm. Przeprowadził kilkaset audytów, zna bardzo dobrze specyfikę funkcjonowania polskich i zagranicznych przedsiębiorców. Główna siedziba konsulatu Austrii w naszym województwie znajduje się przy ul. Władysława Reymonta 22/1 w Katowicach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama