W naszej szkole promowała swoją ostatnią książkę „Takie piękne życie”, w której w bardzo osobistej historii o kompozytorze Wojciechu Kilarze dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami i przeżyciami zaczerpniętymi ze spotkań z tym niezwykłym i dobrym człowiekiem. Pisarka, w swojej publikacji przytacza mniej znane fakty z życia kompozytora oraz anegdoty, m.in. o jego braku miłości do czapek, których nie znosił i nie nosił nawet zimą.
Poznaliśmy również innych bohaterów reportaży pani Barbary, m.in. nieżyjącego już noblistę – Czesława Miłosza. Pani Barbara pisała o wielu słynnych osobach i jest również autorką wywiadów tematycznie związanych z tragedią II wojny światowej, np. przeprowadziła wywiad z fotografem z Auschwitz Wilhelmem Brasse, który na zlecenie SS, gdy trafił do niemieckiego obozu zagłady, jako więzień nr 3444, wykonał ok 50 tys. zdjęć, z których aż 40 tys. przetrwało, stanowiąc dokument historii. Henryk Mandelbaum to inny bohater jednego z reportaży pani Barbary - w KL Auschwitz otrzymał on numer 181 970. Niemcy wyznaczyli go do Sonderkommando, specjalnej grupy roboczej, która była zmuszona do usuwania zwłok z komór gazowych, był palaczem zwłok w krematoriach. W maju 2006 roku Henryk Mandelbaum był obecny podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Oświęcimiu.
Podczas spotkania, uczniowie ZSS zarecytowali kilka wybranych wierszy pani Barbary, a ta wypisując dedykacje rozmawia z czytelnikami. Toteż wielu z nas zapragnęło porozmawiać z nią w bardziej kuluarowych warunkach i pani Barbara spełniła nasze oczekiwania. Pani Barbara zdobywa sympatię, ale zarazem szczerość swoich rozmówców taktem i okazywanym im szacunkiem. Tym razem rozmówcami pani Barbary nie byli wielcy, sławni tego świata, lecz uczniowie ZSS, a jednocześnie pacjenci Ośrodka Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu.
Refleksją na temat spotkania uczniów z pisarką podzieliły się uczennice liceum ZSS przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu oraz Beata Szlejter (organizator spotkania)
Napisz komentarz
Komentarze