czwartek, 4 lipca 2024 10:24

Mistrzowie klawiatury

Mart i Franek Puchała z Gminy Wyry, na właśnie zakończonym, 50. Kongresie Federacji Intersteno, na którym to rozgrywane są konkurencje na miarę Mistrzostw Świata zdobyli medale i zajęli wysokie miejsce. Franek wrócił z dwoma medalami, srebrnym w konkurencji audio transcription i brązowym w text produktion. Marta została sklasyfikowana w tych konkurencjach w pierwszej dziesiątce: 6. miejsce w audio transcription i 9. miejsce w text produktion.

Oboje brali udział w trzech konkurencjach: audio transcription (pisanie odtwarzanego tekstu zapisanego w wersji elektronicznej z szybkością 900 – 1000 znaków na minutę), text production (przepisywanie tekstu zapisanego w wersji papierowej), text correction (korekta tekstu, błędy zaznaczone są wg międzynarodowych znaków korektorskich). Wszystkie konkurencje dla wszystkich uczestników z całego prawie świata były takie same.

Jeszcze nikt z Polaków nie osiągnął takich rezultatów w całej 50. letniej historii rozgrywania tych Mistrzostw Świata. Jeszcze nigdy dwóch Polaków nie zostało sklasyfikowanych w pierwszej dziesiątce. Tym bardziej, że są uczestnicy, którzy startowali w kategorii wiekowej juniorów.

- W Budapeszcie rywalizowało czterech reprezentantów Polski, dwoje juniorów i dwóch seniorów. Juniorzy osiągnęli najlepszy wynik jaki do tej pory osiągnęli reprezentanci Polski w Mistrzostwach Świata - jesteśmy z nich bardzo dumni – powiedziała nam Teresa Wawrzynek, prezesa stowarzyszenia Inrerinfo Polska.