Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 00:18
PRZECZYTAJ!
Reklama

Na początek o ptakach

Rusza 12. edycja Śląskiego Kalendarza Ekologicznego! Na dobry początek: Dzień Dzikiej Przyrody!
Na początek o ptakach

Mieszkańcy powiatu mikołowskiego od 12 lat poznają świat zwierząt i roślin w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na Sośnej Górze w Mikołowie, w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Odbywa się to dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie od 12 lat realizuje Śląski Kalendarz Ekologiczny - cykl tematycznych świąt przyrodniczo-ekologicznych odbywających się przez cały rok w ogrodzie. Wydarzenia, w ramach Kalendarza tworzy zespół. Team bardzo się stara, by każde z wydarzeń było ciekawe zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych oraz co najważniejsze nie powtarzało się tematycznie. O dziwo, od lat im się ta sztuka udaje, choć są twarde punkty wydarzeń, niezmienne od lat, m.in. nocne oglądanie deszczu Perseidów. Te wydarzenia edukacyjne gromadzą całe rodziny. To tu na dniach tematycznych najmłodsi, ale nie tylko poznają świat roślin, zwierząt oraz zjawiska naturalne.

Tegoroczny kalendarz startuje 13 kwietnia o godz. 12, Dniem Ptaków.

- Fascynujące warsztaty, ekscytujące gry terenowe, pasjonujące konkursy, inspirujące spotkania, ciekawe akcje edukacyjne i ogrom innych działań. Będą spotkania z naukowcami, którzy w prosty i przystępny sposób wprowadzą słuchaczy w pasjonujący świat przyrody i otaczającego nas świata - tak tegoroczne wydarzenia w ramach kalendarza reklamują na fb pracownicy ŚOB w Mikołowie.

Przed nami sześć niezwykłych wydarzeń na Sośnej Górze, które zwykle dobywają się w niedzielę, startują koło 12 - grą terenową i trwają do wieczora, ale w tym roku jedno z nich odbędą się w sobotę, m.in. Dzień Rysia - na które organizatorzy zapraszają 5 lipca.

Póki co warto już 13 kwietnia przyjść do Ogrodu, by poznać niektóre tajemnice dzikiej przyrody, która wiosną potrafi zachwycić.

Dzień Ptaków zacznie się od gry terenowej – „Podniebni wędrowcy”, a na stanowisku Zespołu Parków Krajobrazowych dowiemy się jak dbać o ptaki mieszkające w dziuplach. Będą warsztaty przy ulach, a także „Przyroda bez granic- zaproś dudka do ogródka”, czyli warsztaty z przyrodnikiem Przemysławem Bartosem. Natomiast „Tajemnice Ptaków” – poznamy na spotkaniu z Andrzejem Kruszewiczem wybitnym ornitologiem, doktorem nauk weterynaryjnych, podróżnikiem, autorem książek dla dzieci i dorosłych oraz dyrektorem warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Podczas spotkania w sali konferencyjnej, które zaczyna się o godz. 14.00 wyruszymy w fascynującą podróż do świata skrzydlatych przyjaciół, odkrywając ich tajemnice i niezwykłe zdolności. Dowiemy się, jak działają ptasie zmysły – jak widzą więcej niż my, słyszą dźwięki dla nas niedostępne i wyczuwają pole magnetyczne Ziemi. Poznamy również sekrety ich ewolucji – jak przekształciły się w mistrzów lotu, przetrwały dinozaury i zdobyły każdy zakątek świata.

Na zakończenie wydarzenia dr Leszek Trząski zaprosi uczestników na spacer edukacyjny po ogrodzie pod hasłem: „W jaki sposób ptaki kształtują przestrzeń Śląskiego Ogrodu Botanicznego”.

Śląski Kalendarz Ekologiczny jest realizowany w ramach Kampanii na rzecz różnorodności biologicznej „Bioróżnorodność kluczem do natury” dofinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w ramach Projektu edukacyjnego w zakresie zachowania bioróżnorodności – Śląski Kalendarz Ekologiczny realizowany z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama