Adam W. (nazwisko zmienione) razem z żoną wychowują piątkę dzieci. Jedno mają wspólne. Czwórka pochodzi z pierwszego małżeństwa żony. Ich biologiczny ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich. Państwo W. są szczęśliwą, siedmioosobową rodziną. Wychowują dzieci na porządnych i uczciwych ludzi. Wobec katastrofy demograficznej, jaka grozi Polsce, w tym Rudzie Śląskiej, tacy ludzie, to prawdziwy skarb. Właśnie z myślą o takich rodzinach stworzono projekt karty rodzinnej „3+”. Zakłada on wsparcie dla rodziców wychowujących co najmniej troje dzieci. Mogą liczyć na ulgi, zniżki i preferencje w instytucjach oraz firmach, które przystąpiły do programu. W śląskich miastach pierwsze karty „3+” pojawiły się kilka lat temu. Ruda Śląska zdecydowała się na ten krok stosunkowo późno. Program ruszył w naszym mieście dopiero w styczniu tego roku.
- Byłem tak zadowolony z wprowadzenia w Rudzie Śląskiej programu, że zaraz jak się dowiedziałem, że weszła uchwała, to zadzwoniliśmy z żoną do znajomych, którzy mają też więcej dzieci oraz zadzwoniłem do Urzędu Miasta z pytaniem, czy mają plakaty o programie rodzina 3+, żeby porozwieszać w okolicy – wspomina Adam W.
Zapał naszego Czytelnika ostygł, kiedy wystąpił o kartę dla swojej rodziny. Okazało się, że w Rudzie Śląskiej nie kwalifikuje się on do programU „3+”. Karty dostała tylko żona i dzieci.
- Odmowa podyktowana jest tym, że Pan W. jest rodzicem tylko Marka W. Natomiast nie jest prawnym opiekunem pozostałych dzieci – uzasadnił odmowę naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych rudzkiego magistratu.
Adam W. nie dał za wygraną. Pytał, na kolejnych, coraz wyższych szczeblach rudzkiego magistratu, dlaczego on, jako mąż, ojciec, ojczym i głowa siedmioosobowej rodziny, nie ma prawa do ulgi, z której w całej Polsce mogą korzystać osoby w jego sytuacji. Wysłał meila do prezydent miasta. Spotkał się z wiceprezydent Anną Krzysteczko. Wszystko na próżno. Na rudzkich urzędnikach nie robi wrażenie nawet rządowy projekt rozporządzenia, który mężom wielodzietnych matek, daje prawo korzystania z karty „3+”.
Adam W. skierował do kilku miast pytanie, czy w jego sytuacji rodzinnej, zasługuje na kartę rodzinną. (fil)
Witam.
Aktualnie jestem mieszkańcem Rudy Śląskiej. Oto moja sytuacja rodzinna. Moja żona ma 4 dzieci z pierwszego małżeństwa. Dzieci nie są przez ze mnie przysposobione. Nie jestem prawnym opiekunem. Mamy wspólnie jedno dziecko. Jestem dla dzieci z pierwszego małżeństwa ojczymem. Jeszcze jedna istotna informacja: wszystkie dzieci się uczą i mieszkamy razem. Jeśli zamieszkamy w jednym domu w waszym mieście, czy będziemy mogli wystąpić o Kartę programu Rodzina 3+? I czy wszyscy ją otrzymamy i będziemy traktowani jak rodzina wielodzietna?
Odpowiedzi:
BYTOM
Dzień Dobry, w przypadku bytomskiego Programu 3+ Liczna Rodzina mieszkaniec naszego miasta, będący w sytuacji opisanej przez Pana, mógłby wraz z rodziną przystąpić do Programu. W Bytomiu kartę rabatową otrzymują wszyscy członkowie rodziny.
Z poważaniem
Beata Michel
Urząd Miejski w Bytomiu
Biuro Organizacji Pozarządowych
KATOWICE:
W odpowiedzi na maila w sprawie Programu Nas troje i więcej informuję, że z informacji uzyskanych od Pana w mailu – Katowice wydałyby kartę również dla Pana, czyli Państwa rodzina otrzymałaby w sumie 7 kart. (5 dzieci + 2 rodzice).
Pozdrawiam
Monika Bystrzejewska”
ZABRZE:
Dzień dobry!
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że po zamieszkaniu pod wspólnym adresem
w Zabrzu spełnicie Państwo kryteria jako Rodzina w naszym programie i oczywiście po złożeniu wniosku otrzymacie Państwo karty dla wszystkich członków rodziny.
Anna Wojtaś – Rusiecka
Inspektor Wydział Ochrony Zdrowia
i Polityki Społecznej
GLIWICE:
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, iż opisana przez Pana sytuacja rodzinna, po spełnieniu wymogu wspólnego zamieszkiwania rodziny na terenie Miasta Gliwice, daje rodzinie możliwość ubiegania się o kartę „Rodzina 3+” (pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie karty wraz z wymaganymi dokumentami).
Wszelkie informacje na temat programu „Rodzina 3+” dostępne są na stronie internetowej www.gliwice.eu
Z poważaniem
Lucyna Woźniak
Naczelnik Wydziału ZD
ŁÓDŹ:
Szanowny Panie,
w załączeniu uchwała Rady Miejskiej wprowadzająca Łódzką Kartę Dużej Rodziny, zawierająca definicję rodziny wielodzietnej. Aby móc ubiegać się o Kartę rodzina musi spełniać łącznie 3 warunki:
-mieszkać pod wspólnym adresem w Łodzi
-rozliczać się z podatku dochodowego w Łodzi
-mieć na utrzymaniu co najmniej 3 dzieci do lat 18 (lub 25 jeśli się uczą lub studiują.
Jeśli pana rodzina spełni te warunki, zachęcamy do złożenia wniosku o wydanie kart.
Z poważaniem
Magdalena Affeltowicz
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Napisz komentarz
Komentarze