Oba remonty mają kluczowe znaczenie dla poprawienia komfortu i bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym powiecie. DW 928 biegnie od Mikołowa przez Wyry i Gostyń do Kobióra. Z kolei DW 925 to trasa łączącą Rudę Śląską z Rybnikiem, przez Mikołów, Ornontowice i Orzesze.
Każdy taki remont zawsze powoduje uciążliwości i prawie nigdy nie zdarza się, aby wszystko szło idealnie i zgodnie z planem.
Już z rozpoczęciem remontu zaczęli dzwonić do naszej redakcji Czytelnicy z prośbą, aby opisywać ich perypetie związane z tą inwestycją. Konsekwentnie odmawialiśmy bo - naszym zdaniem - nie ma co przesadzać z krytyką inwestycji, na której przecież wszyscy skorzystamy. Przyszedł jednak pierwszy atak zimy i skargi czytelników przestały już być zwyczajowym narzekaniem. Ludzie zaalarmowali nie tylko media, ale także władze. Styczniową sesję Rady Powiatu poświęcono remontowi DW 925 i 928. Na obrady zaproszono przedstawicieli wykonawców oraz mieszkańców, którzy mieli okazję podzielić się swoimi wątpliwościami i obawami.
Jakie są największe problemy?
Remont DW 928 podzielono na trzy odcinki, na których równolegle prowadzone są prace. Powoduje to, że samochody muszą co chwila zatrzymywać się przed tymczasowymi sygnalizacjami świetlnymi. Przedstawiciel firmy Budimex przekonywał, że proponował inne rozwiązanie, polegające na odcinkowym, całościowym zamknięciu drogi na czas remontu, ale nie było na to zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz władz samorządowych.
Zima ujawniła także niewłaściwy stan przejazdów na remontowanych odcinkach. Część dróg było dziurawych jak szwajcarski ser, a niektórzy kierowcy przypłacili to uszkodzonymi samochodami. Zdarzały się też sytuacje, że auta o większych gabarytach zjeżdżały do wykopu blokując remontowany odcinek na kilka godzin.
Mieszkańcy skarżyli się również na wadliwe funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej. Zdaniem przedstawicieli wykonawców wynika to z faktu, iż kierowcy niejednokrotnie wjeżdżają na czerwonym świetle. Nie warto tego robić. Policja traktuje takie wykroczenie, jak wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie, a przy większości tymczasowych sygnalizacji umieszczone są kamerki. Można „zarobić” 15 punktów karnych i wysoki mandat. To samo dotyczy przejazdu tranzytem pojazdów nieuprawnionych przez remontowane odcinki. BL
Barbara Pepke, Przewodnicząca Rady Powiatu
Jestem wdzięczna, że Zarząd Województwa Śląskiego zechciał przeznaczyć ogromne środki na przebudowę DW 928 i DW 925. Te inwestycje z pewnością znacznie poprawią bezpieczeństwo w naszym powiecie. Jednak mając na względzie długi czas ich realizacji i pojawiające się utrudnienia dla mieszkańców, apeluję o lepsze utrzymanie remontowanych odcinków, szybsze naprawianie ubytków, staranniejsze zimowe utrzymanie nawierzchni dróg, szczególnie w miejscach przewężeń.
Wygląda na to, że jeszcze wielokrotnie będziemy wracać do tematu remontów DW 925 i 928. Piszcie Państwo i dzwońcie do nas w tej sprawie.
Napisz komentarz
Komentarze