Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 01:38
PRZECZYTAJ!
Reklama

Europoseł Izabela Kloc, pomysłodawczyni konferencji Śląski Ład: stawiamy ważne pytania o przyszłość świata, Europy, Polski i naszego regionu.

Jaka jest recepta na sukces cyklu konferencji Śląski Ład? Ważni ludzie mówią o ważnych sprawach krótko i konkretnie. W poniedziałek odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa konferencja. Debatę będzie można śledzić na profilu https://www.facebook.com/slaskilad. Początek  transmisji o godz. 12.00. Wśród gości, m.in. ministrowie Jacek Sasin i Janusz Cieszyński oraz profesorowie Andrzej Zybertowicz i Zdzisław Krasnodębski.
Europoseł Izabela Kloc, pomysłodawczyni konferencji Śląski Ład: stawiamy ważne pytania o przyszłość świata, Europy, Polski i naszego regionu.

W przestrzeni publicznej województwa śląskiego brakowało wcześniej debaty o sprawach ważnych, cywilizacyjnych i rozwojowych. Tę lukę komunikacyjną wypełnił cykl Konferencji Programowych Śląski Ład, którego pomysłodawcą jest Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, a konkretnie Izabela Kloc, europoseł EKR ze Śląska.  Pierwsza konferencja odbyła się na początku 2020 roku, a jej tematem było zagospodarowanie terenów poprzemysłowych na Śląsku.  Kluczowe znaczenie dla całego cyklu miała druga debata. Akurat trwała pandemia i to  w fazie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń sanitarnych. Życie konferencyjne w realu zamarło i przeniosło się do internetu.  Jednocześnie w instytucjach Unii Europejskiej trwała dyskusja o zaostrzeniu polityki klimatycznej. Europoseł Izabela Kloc była zaangażowana w kilka projektów związanych z transformacją energetyczną i postanowiła zorganizować publiczną, transmitowaną na żywo debatę z udziałem ludzi, którzy mają w tej sprawie decyzyjny i ekspercki  głos. Do udziału został zaproszony także Mateusz Morawiecki. Tymczasem premier miał  tego dnia robocze spotkania w śląskim Urzędzie Wojewódzki. Zamiast – jak planowano – połączyć się online,  Mateusz Morawiecki osobiście odwiedził Izabelę Kloc w studio transmisyjnym i przyjął rolę nie tylko gościa, ale także współmoderatora konferencji. W świat poszedł sygnał, że Śląski Ład jest marką merytorycznej, ciekawej i ważnej debaty.  Podczas kolejnych konferencji poruszono kwestie, m.in.: bezpieczeństwa surowcowego w dobie Zielnego Ładu,  podatku od śladu węglowego (CBAM),  pomocy Ukrainie, rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie redukcji emisji metanu, szkolnictwa zawodowego, erozji systemu wartości w Europie, zagrożeń jakie niesie przyszłość. 

Hasłem jubileuszowej, 10. konferencji jest „Ład czy chaos? Dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk”. W chwili oddawania gazety do druku lista gości nie była jeszcze zamknięta, ale udział w konferencji potwierdzili, m.in. Jacek Sasin – minister Aktywów Państwowych, Janusz Cieszyński – minister Cyfryzacji, prof. Andrzej Zybertowicz – doradca Prezydenta RP,  prof. Zdzisław Krasnodębski – poseł do Parlamentu Europejskiego. 

- Dlaczego hasłem dziesiątej konferencji jest „Ład czy chaos?”.

- Pytanie jest szersze i w całości brzmi: „ład czy chaos, dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?” To mniej więcej określa zakres tematyczny debaty. Konferencja nosi numer 10. i jest to dobry moment, aby podsumować merytoryczny i intelektualny dorobek wcześniejszych edycji. Chaos w tytule konferencji nie jest chwytem stylistycznym, ale częściowym opisem czasów, w których żyjemy.

- Część publicystów mówi też o czasach kumulacji kryzysów, czterech jeźdźcach apokalipsy…

- O czterech jeźdźcach apokalipsy, czyli pandemii, wojnie, inflacji i kryzysie energetycznym mówiliśmy podczas poprzedniej, dziewiątej konferencji, której tematem były cywilizacyjne zagrożenia.

- Głośnym echem odbiło się zwłaszcza wystąpienie prof. Andrzeja Zybertowicza, którego przekaz trudno nazwać optymistycznym.

- Profesor Zybertowicz wielu uczestnikom konferencji, obecnym na sali i śledzącym debatę online, otworzył oczy na niebezpieczeństwa, z których sobie nawet nie zdajemy sprawy, ponieważ nie traktujemy ich w kategorii zagrożeń. Chodzi przede wszystkim o pogłębiające się uzależnienie ludzi od technologii cyfrowych i niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji.

- Profesor Zybertowicz będzie gościem  także zbliżającej się, dziesiątej konferencji.

- Po jego ostatnim wystąpieniu otrzymaliśmy wiele telefonów i e-maili z prośbą, aby znów zaprosić profesora Zybertowicza. Zgodził się, mimo bardzo napiętego grafiku obowiązków służbowych. Tematem wystąpienia będzie suwerenność Polski a rewolucja cyfrowa.

- Wśród prelegentów będzie także Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych.

- Minister Jacek Sasin był gościem trzeciej konferencji Śląski Ład, poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu.  Debata odbyła się w lipcu 2021 roku, a od tego czasu w globalnej i europejskiej polityce minęła cała epoka, ponieważ rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie zdestabilizowała relacje międzynarodowe i zachwiała gospodarką, a zwłaszcza energetyką. Jestem bardzo ciekawa opinii ministra Sasina  na temat szans, wyzwań i zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dziesiąty Śląski Ład będzie zamknięciem pewnego cyklu konferencyjnego. Co dalej?

- Śląski Ład stał się ważnym miejscem do prezentacji i konfrontacji poglądów. Oczywiście będziemy kontynuowali nasz cykl choć nie ukrywam, że pracujemy nad zmianami w formule konferencji. Być może kolejne debaty odbędą się w innym formacie organizacyjnym, z udziałem większej liczby gości i elementami interakcji z widzami. To są odległe plany, teraz skupmy się na najbliższym poniedziałku. Zapraszam Państwa do oglądania transmisji na profilu facebookowym „śląski ład”.         

 

Dotychczas w Konferencjach Śląski Ład udział wzięli, m.in.: 

Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów,  Jacek Sasin – minister Aktywów Państwowych, Marlena Maląg - minister Rodziny i Polityki SpołecznejAnna Moskwa - minister Klimatu i ŚrodowiskaSzymon Szynkowski vel Sęk - minister ds. Unii EuropejskiejMarzena Machałek - wiceminister Edukacji i NaukiPaweł Jabłoński - wiceminister Spraw Zagranicznych,  Kadri Simson - komisarz UE ds. EnergiiNicolas Schmit - komisarz UE ds. Miejsc Pracy i Praw Socjalnych, Cristian-Silviu Buşoi - przewodniczący Komisji ITRE w Parlamencie Europejskim, prof. Andrzej Zybertowicz – doradca Prezydenta RP, prof. Ryszard Legutko – współprzewodniczący grupy EKR w Parlamencie Europejskim,  prof. Zdzisław Kransodębski - wiceprzewodniczący komisji ITRE w Parlamencie Europejskimprof. Ignacio Cristobal - Wydział Filozofii Uniwersytetu Nawarry, prof. Zbigniew Krysiak - przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, prof. Stanisław Prusek - dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Wojciech Myślecki - ekspert problemów geopolitycznych, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – prorektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach,  prof. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w KatowicachDominik Kolorz – przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „SolidarnościBeata Daszyńska-Muzyczka - prezes Banku Gospodarstwa KrajowegoCezariusz Lesisz - prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Tomasz Cudny – prezes JSW, Tomasz Rogala – prezes PGG, Tomasz Heryszek – prezes Weglokoksu, Wojciech Balczun - były prezes Kolei UkraińskichVicente Hurtado Roa - szef Sekcji w Dyrekcji Generalnej Podatków Komisji EuropejskiejChristopher Todd - dyrektor Wydziału ds. Polski w  Komisji Europejskiej, Camille Veyres - członek Rady Naukowej francuskiej organizacji Climate Realists.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama