Badania takie są od lat przeprowadzane w największym europejskim laboratorium zajmującym się tą dziedziną wiedzy, czyli w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN z siedzibą w Szwajcarii. Ponieważ do organizacji należy również Polska, mamy dostęp do danych i wyników badań, z których właśnie niedawno korzystali elektrycy z naszej szkoły. W trakcie wykładu uczestnicy poznawali budowę i zasadę działania akceleratorów, w których dokonuje się przyspieszania i zderzeń cząstek oraz sposób wykorzystania wyników wykonywanych w nich eksperymentów.
W drugiej części zajęć nasi uczniowie mieli możliwość wcielenia się w naukowców, którzy za pomocą specjalistycznych programów komputerowych opracowywali i interpretowali wyniki doświadczeń. Polegało to na identyfikacji cząstek powstałych w wyniku zderzenia na podstawie danych z detektorów i czujników.
Przypomnę, że wielkim na skalę światową wydarzeniem było ubiegłoroczne odkrycie w należącym do CERN akceleratorze LHC od dawna poszukiwanej cząstki Higgsa i to właśnie tym między innymi zajmowali się uczestnicy warsztatów. IK
Napisz komentarz
Komentarze