Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 01:38
PRZECZYTAJ!
Reklama

Żywa lekcja historii - Bitwa Wyrska Bój o Gostyń 2019

Bieżący rok upływa pod znakiem rocznic. 20 lat temu Polska wstąpiła do NATO. Przed 15 laty  przyjęto nas do Unii Europejskiej. Także 15 lat temu po raz pierwszy odbyła się rekonstrukcja Bitwy Wyrskiej, do  której doszło 80 lat temu.
Żywa lekcja historii - Bitwa Wyrska Bój o Gostyń 2019

 

Aż wierzyć się nie chce, że już tyle razy byliśmy świadkami inscenizacji krwawych i bohaterskich zmagań polskich żołnierzy. „Bitwa” ma grono stałych fanów, ale sława tego widowiska sięgnęła daleko poza granice powiatu mikołowskiego i z każdym rokiem pojawiają się nowi widzowie. Inscenizacja nie może się znudzić, bo biorą w niej udział profesjonaliści z najwyższej półki. Tegoroczna inscenizacja po raz trzeci będzie miała charakter ponadlokalny, ponieważ w 2017 roku gmina Wyry przystąpiła do Śląsko-Dąbrowskiej Metropolii, wnosząc do niej jedną z największych i najciekawszych imprez plenerowych w regionie. Stali bywalcy wiedzą, jak się wszystko potoczy. Ponad 200 rekonstruktorów, wyposażonych w broń i pojazdy z okresu II wojny światowej, przy warkocie silników i huku detonacji, wyjdzie na historyczne pola w Gostyni, w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. oraz w okolicach schronu bojowego „Sowiniec”. Scenariusz tych zmagań znamy, bo 80 lat temu napisała go historia. Rekonstrukcja bitwy jest nie tylko świetną zabawą dla uczestników i frajdą dla widzów, ale powinna także stanowić pretekst do ważnej, historycznej i życiowej refleksji. Na świecie robi się coraz niespokojniej, a z różnych zakątków globu dochodzą pomruki wojny, których echo dochodzi także do naszej części Europy. Bitwa Wyrska nabiera mocy ważnej przestrogi. Hasło, że pokój nie jest dany raz na zawsze, przestaje być sloganem z lamusa historii, a staje się opisem współczesności. Cieszmy się, że w Gostyni w 2019 roku wybuchną petardy i granaty hukowe, a nie prawdziwe pociski, jak w 1939 r. Ale inscenizacja bitwy to dopiero część atrakcji. Jak zawsze zaprezentuje się także współczesne wojsko polskie. Na niebie pojawi się samolot CASA, z którego wyskoczą spadochroniarze. Zobaczymy też kawalerzystów. Inscenizacji towarzyszyć będą występy artystyczne, jarmark militariów oraz bogato wyposażona strefa bufetowa. Zabawa potrwa do późnych godzin wieczornych.

 

Barbara Prasoł, wójt gminy Wyry
Aspekt promocyjny rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej, choć bardzo istotny dla gminy, nie jest dla nas najważniejszy. Najbardziej liczy się misja edukacyjna. Rekonstrukcja bitwy jest żywą lekcją historii, podczas której możemy rozbudzić w młodzieży poczucie patriotyzmu lokalnego, regionalnego i narodowego.

 

Damian Fierla, jeden z najbardziej znanych uczestników rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej, autor książek o polskiej wojskowości.
Bitwa wyrska zakończyła się militarną porażką, ale była naszym taktycznym sukcesem. Niemcy byli przekonani, że zdobędą Śląsk w jeden dzień. Niektórzy oficerowie umawiali się pierwszego września w katowickich restauracjach, aby świętować swój sukces. Ale nie poszło im tak łatwo. W Bitwie Wyrskiej zginęło około 200 niemieckich żołnierzy, kilkuset zostało rannych. Siły wroga zostały powstrzymane, co dało czas na ewakuację administracji państwowej i przegrupowanie innych oddziałów wojska polskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama