Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 lipca 2024 02:20
PRZECZYTAJ!
Reklama

Przestali truć

Kiedy Sylwia Harazin z Łazisk Górnych, pojawiła się trzy lata temu w naszej redakcji, skojarzył nam się film „Raport Pelikana” z Julią Roberts w roli głównej. Młoda, zdeterminowana kobieta walczyła z bezwzględną korporacją, trującą ludzi i niszczącą środowisko. Obie historie, ta z Łazisk Górnych i Hollywood, zakończyły się happy endem.
Przestali truć

 

Po raz pierwszy o tej sprawie napisaliśmy w 2016 roku, ale problemy mieszkańców ulic bezpośrednio sąsiadujących z firmą ERG (teraz Bekuplast), rozpoczęły się w lipcu 2012 roku. Źródłem kłopotów nie było to przedsiębiorstwo, ale jedna ze spółek dzierżawiących teren i prowadząca tam działalność produkcyjną. Do urzędu miasta w Łaziskach Górnych zaczęły wpływać pierwsze skargi dotyczące hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Sprawę przekazano do Starostwa Powiatowego w Mikołowie, które ma kompetencje do rozwiązywania tego typu problemów. Nic to nie dało. W trzy lata później mieszkańcy znów zaalarmowali urzędników w mieście i powiecie. Burmistrz zwrócił się do starosty powiatowego, aby skontrolował firmy działające na terenie ERG. Papiery krążyły między urzędami, a mieszkańcy zamykali okna przed hałasem i smrodem topionego plastiku.

 

Od czasu naszej pierwszej publikacji do końca ubiegłego roku nie drgnęło w tej sprawie nic.

 

Rosła jedynie liczba państwowych i samorządowych instytucji, które rozkładały bezradnie ręce tłumacząc się, że ten problem nie leży w ich kompetencji. Ówczesny starosta, nawet jeżeli podejmował jakieś kroki, robił to w taki sposób, że firma podejrzewana o trucie interweniowała w Samorządowym Kolegium Odwoławczym i sprawę wygrywała.

 

O sytuacji w Łaziskach Górnych debatowano nawet podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach.

 

Zawiązała się Niepolityczna Koalicja Miast Przeciw Toksycznym Emisjom Przemysłowym i Niebezpiecznym Składowiskom Odpadów. Utworzyli ją mieszkańcy Łazisk Górnych, Chełmka, Gdańska, Krakowa, Mielca, Oświęcimia, Skawiny, Szczecinka i Żarów. Podczas katowickiego szczytu przedstawiciele koalicji spotkali się, m.in. z Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wywiady z Sylwią Harazim ukazały się na portalach poświęconych walce o czyste środowisko. O Łaziskach Górnych i powiecie mikołowskim zrobiło się głośno, choć chyba nie na takiej promocji powinno nam zależeć.

 

Po siedmiu bezradnych latach dosyć nieoczekiwanie sprawy nabrały tempa po ostatnich wyborach samorządowych.

 

Nie jest tajemnicą, że Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych i Mirosław Duży, nowy starosta powiatowy, przekonywali właścicieli Bekuplast do najprostszego rozwiązania, czyli do wyrzucenia firmy podejrzewanej o działalność uciążliwą dla okolicznych mieszkańców. I tak się stało. Jednej ze spółek wypowiedziano umowę najmu.

 

Z tego, co wiemy, z hali produkcyjnej usunięto już maszyny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się także, że Bekuplast chce te pomieszczenia przeznaczyć na magazyny swoich produktów. Mieszkańcy mogą już - w przenośni i dosłownie - odetchnąć.

Jerzy Filar


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama