Szykuje się uroczystość, jakiej jeszcze nie widzieliśmy w Mikołowie. Do koronacji obrazów Matki Bożej dochodzi rzadko. W tej procedurze nie ma przypadkowości ani pośpiechu. O wszystkim decydują Normy Kongregacji Kultu Bożego dotyczące wizerunków Najświętszej Maryi Panny. Nie jest łatwo otrzymać takie wyróżnienie, ale Bazylika w Mikołowie dostąpiła tego zaszczytu. Dla wiernych w mieście, powiecie i całym regionie jest to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu duchowym, kulturowym i społecznym. Mikołowianie, którzy mają obojętny stosunek do religii, powinni docenić także promocyjny wymiar koronacji. Nie bez powodu, w pierwszych dniach lipca rekolekcje maryjne poprowadził w mikołowskiej Bazylice ks. proboszcz Krzysztof Fulek z Piekar Śląskich. To jeden z najbardziej znanych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Miejsce dorocznych pielgrzymek mężczyzn i kobiet z całego Śląska. Matka Boża Piekarska stała się ważnym symbolem i marką tego miasta. Czy tą drogą pójdzie Mikołów? Miejmy nadzieję, że tak. Sporo zależy od duchownych i wiernych, ale najwięcej mają do zrobienia samorządowcy. Tylko władze miasta dysponują środkami i możliwościami, aby kult maryjny włączyć w politykę promocyjną miasta. Jest to łatwe z dwóch powodów. Po pierwsze, dotychczas nie udało się zbudować wokół Mikołowa spójnej i pozytywnej narracji wizerunkowej. Tę lukę, przynajmniej w części, może zapełnić Bazylika i niezwykły obraz. To prezent dla samorządowców, bo nie muszą sami niczego wymyślać. Nie wiadomo jedynie, czy potrafią z tego daru skorzystać. I druga sprawa, sama historia obrazu jest bardzo ciekawa. To turystyczny samograj.
Matka Boża Śnieżna (Salus Populi Romani - Ratunek Ludu Rzymskiego) to pochodzący z XII wieku najczęściej kopiowany i najpopularniejszy wizerunek Najświętszej Maryi Panny.
Rzymianie przypisują cudownemu obrazowi moc zażegnywania niebezpieczeństw. Powstało wiele jego kopii. Jedną z nich w 1707 roku sprowadził do Mikołowa Sebastian Rostabiński, proboszcz parafii św. Wojciecha. Obraz szybko zyskał tzw. korony ludowe i został nazwany Salus Populi Nicopolensis - Ratunek Ludu Mikołowskiego. Kult maryjny trafił w naszej okolicy na podatny grunt. Na początku ubiegłego wieku w samym Mikołowie, w Różach Różańcowych uczestniczyło około 6 tys. osób. Matka Boża Śnieżna jest patronką, m.in. kobiet oczekujących poczęcia, ludzi dotkniętych chorobami oczu, sportowców i turystów. Data mikołowskich uroczystości nie jest przypadkowa. Kościół Katolicki obchodzi święto Matki Bożej Śnieżnej 5 sierpnia. Koronacja obrazu przyciągnie do Mikołowa wielu znakomitych gości z całej Polski i z zagranicy. Uroczystości religijne poprowadzą metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc i pochodzący z Mikołowa ksiądz prałat Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji.
ks. dr Mirosław Godziek, proboszcz Bazyliki pod wezwaniem św. Wojciecha w Mikołowie
- Matka Boża potrzebuje od nas płaszcza?
- To wymiar symboliczny uroczystości. W rzeczywistości jest na odwrót, to my potrzebujemy płaszcza ochronnego Matki Bożej. Sub Tuum Presidium Confuginus - pod Twoją obronę uciekamy się, te słowa nigdy nie tracą na aktualności, a żyjemy w takich czasach, kiedy nabierają one dodatkowej mocy i znaczenia.
- Jak ocenia Ksiądz aktywność religijną mikołowian?
- Oceniam ją bardzo wysoko. Wielu mieszkańców uczestniczy w mszach świętych, a już na szczególną uwagę zasługuje siła mikołowskiego kultu maryjnego. W naszym mieście działa 44 Róż Różańcowych, w których uczestniczy prawie 900 osób.
- Jak Ksiądz wyobraża sobie współpracę z samorządem, aby nie zmarnować potencjału sierpniowych uroczystości?
- Nie jest moją rolą udzielanie wskazówek samorządowcom. Chcę jednak zaapelować do lokalnych władz, aby po koronacji przygotowały się do nowego odczytania znaczenia Matki Bożej Mikołowskiej, zwłaszcza w kulturowym, moralnym i społecznym wymiarze.
Plan uroczystości
Sobota, 4 sierpnia
• godz. 15.00 - I nieszpory
Niedziela, 5 sierpnia
• godz. 10.30 - Msza święta pod
przewodnictwem
ks. abp. Wiktora Skworca
KORONACJA OBRAZU
MATKI BOŻEJ MIKOŁOWSKIEJ
• godz. 15.00 - II nieszpory
• godz. 19.00 - Uroczysty koncert symfoniczny w bazylice
Napisz komentarz
Komentarze