W ramach Rajdu Śląska zostaną rozegrane rundy trzech cykli – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Dzięki temu można spodziewać się nie tylko najmocniejszej obsady w całym tegorocznym rajdowym sezonie w polskich rajdach, lecz także poprawienia ubiegłorocznego wyniku, kiedy to do Rajdu Śląska zgłosiły się 102 załogi. Oprócz współczesnych samochodów rajdowych, w parku serwisowym i na odcinkach specjalnych rajdu, będzie można podziwiać piękne rajdówki sprzed lat – konstrukcje, które rządziły na rajdowych trasach dwie, trzy i więcej dekad temu.
Baza rajdu zostanie ulokowana w sportowym sercu regionu, czyli na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który w tym roku jest także współorganizatorem imprezy. To w legendarnym „Kotle Czarownic” odbędzie się ceremonia startu, a będzie ją można oglądać z trybun stadionu. Stadion Śląski będzie gościł także park serwisowy oraz wiele dodatkowych atrakcji, dzięki czemu impreza jest świetnym pomysłem na spędzenie weekendu – w piątek można obejrzeć uroczysty start, rajdową rywalizację, a w sobotę skorzystać z atrakcji na Stadionie i zobaczyć jakie cuda rajdowi mechanicy potrafią zrobić z samochodami w ciągu zaledwie 30 minut.
Po piątkowym starcie zawodnicy będą mieli do pokonania dziewięć odcinków specjalnych, które utworzą trasę o łącznej długości blisko 113,5 kilometra. W piątek zostaną rozegrane dwa z nich – prolog w Mikołowie oraz widowiskowy wieczorny oes tuż przy pięknie oświetlonym Stadionie Śląskim. Kolejne siedem odcinków specjalnych, które zostały wytyczone na wymagających trasach jakie ma do zaoferowania województwo śląskie, zostanie rozegranych w sobotę. Co ciekawe dwie z prób będą zapętlone, więc każdą rajdówkę będzie można dwukrotnie zobaczyć z jednego miejsca. Zwieńczenie rywalizacji nastąpi na rynku w Żorach, gdzie zaplanowano ceremonię mety, w trakcie której poznamy zwycięzców tegorocznego Rajdu Śląska.
Patronat honorowy nad Rajdem Śląska 2018 objął Marszałek Województwa Śląskiego. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.
Partnerami imprezy są: miasto Mikołów, Stadion Śląski, miasto Chorzów, miasto Żory, AVIA Silesia Oil, Auto Zięba, ibudhaus, AZT Events oraz Time4. Organizatorem imprezy jest Automobilklub Ziemi Tyskiej.
Patronat medialny nad zawodami objęli partnerzy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski: radio RMF FM, radio RMF Maxx, telewizja Superstacja oraz portale Wirtualna Polska i Autoklub. Patronatem Rajd Śląska objęły także Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Rajdy24.pl, Classicauto, Rally and Race i Kronika Rajdów.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.
W sezonie 2018 kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:
• Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
• Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
• Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
• Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
• Rajd Grodzki – 6-7 października, Biecz/Jasło;
• Rajd Barbórka Cieszyńska – 16-17 listopada, Cieszyn.
Napisz komentarz
Komentarze