Joanna Hunger
Trener szermierki. Szermierka jest jej największą pasją, a trenerskie motto brzmi: „Wiele nauczyłem się od swoich nauczycieli, daleko więcej od kolegów, najwięcej zaś od uczniów„.
Od 15 lat związana z sekcją szermierczą Amatorskiego Klubu Sportowego Mikołów. Propaguje szermierkę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiedyś zawodniczka, a jej największe sukcesy to: mistrzostwo Polski do lat 17-tu we florecie dziewcząt, brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski kadetek we florecie.
Dziś trenerka, nastawiona głównie na pracę z młodzieżą, wychowawcze oddziaływanie sportu na zawodnika i kształtowanie jego osobowości oraz zdobywanie sukcesów na fundamentach dobrej zabawy.
W latach 2008-2011 trenerka Kadry Śląska młodziczek w szpadzie, od 2012 do 2013 była trenerem kadry Śląska juniorek w szpadzie, aktywnie współpracowała z kadrą narodową Polski juniorek. W latach 2013-2014 wiceprezes Śląskiego Związku Szermierczego.
Największe sukcesy trenerskie Joanny Hunger, to: srebrny medal Karoliny Grocheckiej w MP juniorów w szpadzie, trzy brązowe medale (Karolina Grochecka, Martyna Hunger, Arkadiusz Jędrzejewski) w Międzynarodowym Turnieju Challenge VITTI, trzykrotne zwycięstwo Arkadiusza Jędrzejewskiego w Międzynarodowym ConcoCup w szpadzie chłopców, jej podopieczni wielokrotnie stawali na podium Mistrzostw Śląska.
Daniel Macioł
Bilardzista, reprezentuje barwy ERG Bieruń Folie DSB Lubin. To jeden z największych talentów polskiego bilarda. Ma 17 lat, mieszka w Mikołowie, jest uczniem Liceum im. Karola Miarki w Mikołowie, ale jego życie to bilard. Prawie 30 weekendów jest poza domem na zawodach, turniejach. Można się zastanawiać, czy w tej sytuacji młody człowiek ma czas na „młodzieńcze przyjemności”. Ale skoro jego pasją jest bilard, to i pewnie te przyjemności związane są z bilardem. Ojciec Daniela jest pasjonatem tego sportu i trenerem, więc trudno się dziwić, że jako dziecko pokochał bilard, sięgając po kij w roku 2006. Szybko opanował tajniki gry, zaczął osiągać sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Stał się multimedalistą, zdobywając krążki na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Ostatni jego sukces, to tytuł Mistrza Świata Juniorów Młodszych rozegranych w dniach 14 – 17 listopada 2015 roku w Szanghaju.
Robert Prus
Piłkarz piątoligowego AKS-u Mikołów. Lider drużyny, który w szatni nosi ksywkę Messi, obecnie w 100 procentach pasującą do jego poczynań na boisku. Zawodnik wszechstronny, charakteryzujący się nienaganną techniką, mogący grać na pozycji środkowego pomocnika, w razie potrzeby środkowego obrońcy oraz napastnika. W rundzie jesiennej sezonu 2015/2016 popisywał się rzadko spotykanymi, jak na tę klasę rozgrywek skutecznością. Zdobył 15 bramek, na 29 strzelonych przez zespół, co jest dowodem, ze jest „siłą napędową” AKS-u. Jest również liderem w klasyfikacji „snajperów” w tej grupie, wyprzedzając następnego zawodnika o cztery gole.
Piłką interesuje się od dzieciństwa, jak mówi – „od zawsze”. Jest wychowankiem AKS-u Mikołów, a treningi rozpoczął w wieku siedmiu lat. W mikołowskim klubie przeszedł wszystkie etapy szkolenia. Od szkolenia wstępnego, przez grupy trampkarzy, juniorów aż do seniorów i tu gra do dziś. Do kadry pierwszej drużyny został włączony w wieku 16 lat. Od 1 marca, szczęśliwy tata uroczej Zosi.
Cezary Karbowski
Nauczyciel, od 32 lat nieprzerwanie pracuje jako „wuefista” w Szkole Podstawowej nr 3 w Mikołowie. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W tym roku kończy 59 lat, ale na emeryturę się nie wybiera. Zostawić młodzież i sportowy narybek, to pojęcie mu obce. Według niego nauczyciel wychowania fizycznego powinien być trenerem, wychowawcą, opiekunem, matką, ojcem...
Jego uczennice (tak się złożyło, że uczy głównie dziewczęta) występowały w finałach wojewódzkich w różnych dyscyplinach sportu szkolnego (lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, badminton, biegi przełajowe, łyżwiarstwo, biegi na orientację).
Wspólnie z pozostałymi wuefistami doprowadził szkołę do czołówki wojewódzkiej w zakresie sportu i wychowania fizycznego. W roku szkolnym 2013/14 oraz 2014/15 SP 3 Mikołów zdobyła II miejsce w woj, śląskim w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, organizowanych przez SZS Katowice
Twierdzi, że największym sukcesem jest to, iż spora grupa jego byłych uczennic kontynuuje moją pasję i uczy WF kolejne pokolenia: Marta i Kasia uczą WF w „jego” Trójce, Alina w ZST Mikołów, Kasia w SP 4 Kamionka, Basia w Łaziskach, Asia uczy WF w Niemczech, Magda w Anglii, Ania i Monika kończą AWF. Lista jest otwarta, bo jak wspomniał, na razie na emeryturę się nie wybiera...
Renata Skrzypczak
Zawodniczka sekcji kręglarstwa klasycznego Polonii Łaziska. Studentka III roku Akademii Wychowania Fizycznego w swojej dyscyplinie sportu jest jeszcze juniorką, kandydatką do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w maju w chorwackim Novigradzie.
Do pójścia na kręgielnię namówił ją brat. Jako ośmioletnia dziewczynka, po raz pierwszy wzięła kulę do ręki. Ręka była jeszcze zbyt mała i trener powiedział, aby przyszła za rok. W dziewiąte urodziny poszła jeszcze raz, rzuciła i została. Miała w sobie to „coś”, potrzebne w tym sporcie, bo szybko zaczęła robić postępy i jeszcze w tym samym roku wygrała w Poznaniu zawody w kategorii dzieci.
Kręgle są w Polsce sportem „niszowym”, ale Reni się bardzo podobają. Próbowała lekkiej atletyki, gier sportowych, ale to nie było „to”. Podobały jej się kręgle, bo to była i jest fajna zabawa, a ona twierdzi, że sport musi bawić. A ponadto na kręgielnię przychodzą bardzo fajni ludzie...
Rok 2015 był dla Renaty Skrzypczak udany. Wywalczyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski w parach, drużynowy medal z Polonią (Polonia jest Mistrzem Polski), wygrała Międzynarodowy Puchar Danii. We wszystkich zawodach indywidualnych reprezentuje klub macierzysty – Polonię. Ma drugą licencję, na superligę i tam startuję w barwach Czarnej Kuli Poznań, by zdobyć odpowiednią ilość punktów rankingowych potrzebnych do powołania do kadry narodowej.
Na dziś najważniejszym celem sportowym dla niej są tegoroczne Mistrzostwa Świata i jemu podporządkuje najbliższe miesiące.
Michalina Mendecka
Lekkoatletka MOSiR-u Łaziska, biegi uliczne. Jej pasją jest bieganie. W roku 2015 zdominowała biegi uliczne powiatu mikołowskiego i nie tylko. Startowała w wielu biegach Polski południowej i gdzie się nie pojawiła, walczyła o podium. W sumie ta filigranowa biegaczka o wielkim sercu w tegorocznych biegach ulicznych na dystansach od pięciu do 21 kilometrów stawała 18 razy na podium, w tym siedem razy na najwyższym stopniu.
Biega od roku 2002. Na zawodach międzyszkolnych wypatrzył ją trener łaziskiej lekkoatletyki, Alojzy Kaleja. Zaprosił na trening i zaczęła biegać. Najpierw krótkie dystanse (od 100 metrów), ale kiedy okazało się, że nie ma wrodzonych predyspozycji szybkościowych, wydłużyła dystanse. Trafiła do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, ale na bieżni sukcesów nie odniosła. Po skończeniu LO rozpoczęła studia na AWF, wzięła rozbrat z bieganiem, ale za namową siostry, poszła z nią na trening prowadzony przez Annę Bonk. Po kilku zajęciach trenerka zaproponowała jej powrót do biegania, ale innego, w biegach ulicznych. Przystała na to i tak zostało do dziś.
Uważa, że długie dystanse są "szkołą charakteru". Pierwszy poważnym startem "na ulicy" był bieg na 10 kilometrów. Chciała "złamać" 39 minut, "nabiegała" 38 i to był znakomity bodziec. Potem wygrywała biegi na krótszych dystansach, mając 22 lata, przebiegła półmaraton w czasie jednej godziny, 25 minut i 58 sekund.
W tym roku chce poprawiać wyniki na dystansie 10 kilometrów i w półmaratonie. Poza tym planuje starty w kilku biegach górskich, bo to ją "kręci". Oby tylko nie przyplątały się kontuzje.
Jerzy Janecki
Działacz sportowy Polonii Łaziska. Od ponad 30 lat nie ma w Łaziskach imprezy sportowej, podczas której nie słyszałoby się jego głosu. Prowadzi mecze piłki nożnej, ręcznej, siatkówki oraz innych dyscyplin sportowych, podaje składy, wyniki, tabele, ciekawostki. Zagrzewa do walki zawodników, kibiców do dopingu, dba o sportowy przebieg zawodów. Zawsze przygotowany i przekazujący fachowe informacje. Sportową pasję odziedziczył po ojcu, który był działaczem ówczesnego klubu Elektro.
Spikerem został z przypadku. Jesienią 1984 roku w Polonii potrzebowano spikera. Ówczesny trener, Emil Bochnia zaproponował Jerzemu prowadzenie spikerki. Był to dla niego szok, gdyż nigdy nie miał kontaktu z mikrofonem. Przez całą zimę chodził na różne imprezy sportowe, podglądał spikerów i podjął decyzję. Został spikerem, a jego mikrofonowym debiutem był mecz Polonia – Górnik Siersza. Pasjonuje się piłką nożną i trudno sobie wyobrazić mecz Polonii obecności. Twierdzi, że jego serce jest z Polonią. Ale spikerkę prowadzi nie tylko na „Pol Arenie”. Prowadził różnego rodzaju imprezy: piłkę nożną, piłkę ręczną (był spikerem Polonii w II lidze i 26 razy w Memoriale im. Jana Olszówki), kolarstwo, lekką atletykę, siatkówkę, wszystkie imprezy w hali MOSiR-u, a także poza Łaziskami: jubileusz w Gardawicach, imprezy charytatywne w Orzeszu, w Wyrach, w Chorzowie jubileusz Śląskiego Związku Piłki Ręcznej. By przygotować się do prowadzenia imprezy, zbiera materiały o rywalach, statystyki, tabele, składy, informacje o klubie, zawodnikach. Sięga do archiwów, historii… Dziś nie ma już tremy, choć dawniej ją miał. Myśli już o swoim następcy, ale póki co, go nie widać. Młodzi się nie garną. Niby wygadani i obyci, ale jak zobaczą przed sobą dwie setki ludzi - pasują. Sta też szukając, sposobi się do „piłkarskiej wiosny”.
Mariusz Oleś
Trener sportów walki oraz Szkółki Walk Rycerskich dla dzieci. Osoba, której obce są nuda i przeciętność. Od „zawsze” interesował się sztukami walki i wiedział, że takich jak on jest w okolicy więcej. Od ośmiu lat prowadzi na terenie miasta zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w szkołach, przedszkolach oraz lokalnych stowarzyszeniach zachęcając wszystkich do aktywnego spędzania czasu wolnego. Do prowadzonej przez niego szkółki uczęszcza stale 70 dzieci oraz 40 osób dorosłych. Przez ten okres szkółka zajmowała czołowe miejsca w międzynarodowych turniejach sportów walki.
- udział w Gali Saxony Fight w Niemczech;
- dziewięć medali na Mistrzostwach Świata Kong Sao;
- udział na III Międzynarodowej Gali ONLY One;
- sześć medali na Turnieju Miecza i Tarczy w Bytomiu;
- III miejsce drużynowo, II miejsce dziewczyn i III miejsce chłopców w Mistrzostwach Świata Dzieci w Walkach Rycerskich w Mińsku;
- 25 medali w Mistrzostwach Polski w JIU Juitsu, to tylko część osiągnięć ostatniego okresu.
W 2014 roku Mariusz Oleś został powołany do reprezentacji Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich biorąc udział w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii i zajął II miejsce w walkach 16 x 16. Trzy miesiące później został ponownie powołany do reprezentacji Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich biorąc udział w Bitwie Narodów, która odbyła się w Chorwacji.
Aktywnie współpracuje z władzami miasta Orzesze na rzecz pogłębiania i upowszechniania sportu organizując różne pokazy, imprezy odbywające się na terenie miasta.
Grzegorz Sikora
Trener piłki nożnej Gwarka Ornontowice. Jego celem zawodowym jest szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej oraz wychowywanie młodych piłkarzy poprzez sport, a zawodowym mottem hasło: „Praca wypiera talent, jeżeli talent nie pracuje”. Jest trenerem II klasy oraz posiadaczem licencji UEFA „A”.
Jako zawodnik grał w AKS-ie Mikołów, Pasjonacie Dankowice, Podlesiance Katowice i Gwarku Ornontowice.
Jako trener pracował w: LGKS-ie Podlesianka Katowice (trener rocznika 1999), Gwarku Ornontowice (1997, 1999 i młodszych) oraz Koordynator Szkolenia Grup Młodzieżowych. W latach 2013-2014 pracował jako Scout Akademii Legii Warszawa. Uważa, że wiedzy trenerskiej nigdy dość i w tym fachu zawsze trzeba ją pogłębiać. Uczestniczył w 24 kursach szkoleniowych i konferencjach. Niektóre z nich to:
- Konferencja Akademia Piłkarska Grassroots dla trenerów, nauczycieli i animatorów piłki nożnej.
- Kursokonferencja Szkolenie Dzieci i Młodzieży na Świecie
- Kursokonferencja „Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa dla Trenerów i Instruktorów pracujących z dziećmi i młodzieżą”.
- Warsztaty trenerskie trenera Marcina Gabora (Cracovia Kraków) „Piłka Nożna – Poznaj ją od nowa”
- Staż trenerski – KKS Lech Poznań oraz Akademii Lecha Poznań.
Ponadto odbył staże szkoleniowe w Ruchu Chorzów, GKS-ie Tychy, Akademii Legia Warszawa, Lechu Poznań i ROW-ie Rybnik.
Od roku 2010 Grzegorz Sikora dał się też poznać jako organizator młodzieżowych turniejów piłkarskich.
Hanna Ćmiel
Instruktor rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona. Wraz z Franciszkiem Kamińskim, Prezesem Stowarzyszenia Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik” prowadzi treningi w kategorii Kata, Kata z bronią, ju-jitsu, semi – contact dla ponad 40 osób.
Nim została trenerką, była bardzo dobrą zawodniczką. Żeby zostać reprezentantką Polski, trzeba posiadać nie lada umiejętności. A kiedy staje się na podium (a Hanna stawała wielokroć), to jest się zawodniczką klasową. Największe osiągnięcia tej klasowej niegdyś zawodniczki, a dziś trenerki, to:
II miejsce w kategorii Kata z bronią – IBF World Open Championship, Germany 2015
II miejsce w kategorii Kata z bronią seniorki – Otwarte Mistrzostwa Świata Shaolin Kempo w Sztukach Walki.
I miejsca w kategorii Kata seniorki i kategorii Kata zwierzopodobne seniorki – Otwarte Mistrzostwa Świata Shaolin Kempo w Sztukach Walki.
Puchar najwszechstronniejszej zawodniczki w konkurencji kata seniorek Otwarte Mistrzostwa Świata Shaolin Kempo w Sztukach Walki
I miejsce w kategorii Kata z bronią – World Championship Budapest 2012
II miejsce w kategorii Kata – World Martial Arts & Defensive Sports Federation World Open Championship.
III miejsce w kategorii Kata z bronią – World Martial Arts & Defensive Sports Federation World Open Championship
Puchar najwszechstronniejszej zawodniczki do lat 17 – Otwarte Mistrzostwa Świata Federacji WMAA-ROC
II miejsca w kategorii Kata z bronią, Kata twarde oraz Kata miękkie Juniorek do lat 17 – Otwarte Mistrzostwa Świata Federacji WMAA-ROC.
Napisz komentarz
Komentarze