- Przez ostatnie lata w naszych rozmowach dominowały tematy pandemii i wojny, a teraz wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne. Emocje w debacie publicznej sięgają zenitu...
- Z rzeczywistością tak czy owak musimy się zmierzyć, a takie pojęcia jak wspólnota, empatia, solidarność, odpowiedzialność w czasie próby nabrały nowego znaczenia. Teraz jest czas na wykorzystanie wypracowanego potencjału. Jeśli chcemy u nas pozytywnych zmian, sami musimy zakasać rękawy. 17 marca w naszym powiecie gościliśmy parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Znani przedstawiciele polskiej sceny politycznej - Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Tadeusz Zwiefka i Paweł Papke odbyli serię otwartych spotkań, m.in. z seniorami, przedsiębiorcami, przedstawicielami oświaty, samorządowcami, sportowcami... Na otwartym spotkaniu w Białym Domku każdy mógł zadać pytanie i porozmawiać na ważne tematy.
- Jakie padały pytania?
- Przede wszystkim ogromny niepokój wzbudza budowa Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańców interesuje przyszłość tej inwestycji po ewentualnym zwycięstwie wyborczym KO. Goszczący w naszym powiecie parlamentarzyści zapewnili, że żadna decyzja w tej materii nie będzie podejmowana bez konsultacji z mieszkańcami. Poza tym, były tematy transformacji energetycznej Śląska, sposobów walki z inflacją, poprawy fatalnej kondycji służby zdrowia czy ostatnich zmian w ordynacji wyborczej, które miałyby zapewnić kolejne zwycięstwo obecnie rządzącym.
- Co dla Pana znaczą potencjalne zmiany w kraju, na Śląsku i w powiecie mikołowskim?
- Uważam, że Śląsk musi stać się na nowo potęgą przemysłową, po to, żeby Polska energetyka stała się nowoczesna, po to, żeby zmiany, jakie zachodzą w energetyce, stały się szansą dla Śląska, a nie zagrożeniem. Jeżeli to Koalicja Obywatelska wygra wybory, Ministerstwo Przemysłu będzie miało siedzibę na Śląsku, 82 mld euro zostanie przeznaczonych na transformację energetyczną, grunty ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostaną przekazane samorządom. Zostaną także odblokowane inwestycje w energetykę na Śląsku. Bloki energetyczne będą zmodernizowane, 10 mld złotych trafi na remonty mieszkań gminnych i rewitalizację budynków. I w końcu, językowi śląskiemu zostanie nadany status języka regionalnego.
- Muszę zadać to pytanie: startuje Pan jesienią czy nie?!
- Na razie mogę tylko mówić o faktach, a te są takie, że zgłosiłem swój akces i że podpisany został tzw. Pakt Senacki. Nie oznacza to jeszcze niczego konkretnego. Jak wiadomo, uczestnikami Paktu jest więcej ugrupowań, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane na wyższych szczeblach. W każdym razie bardzo chciałbym, aby moja „kariera” zawodowa i polityczna została uwieńczona reprezentowaniem naszego powiatu i Śląska w Parlamencie. Kto mnie zna, to wie, że nie będę biernym senatorem lub posłem.
Napisz komentarz
Komentarze