Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 06:43
PRZECZYTAJ!
Reklama

Moto rady Autokliniki - klimatyzacja

Klimatyzacja w samochodzie, to nic innego jak urządzenie działające podobnie do chłodziarki, czy klimatyzatora domowego. Podobnie jak tamte urządzenia, wymaga prawidłowej eksploatacji, dbałości i przeglądów serwisowych. Czerwiec jest ostatnim dzwonkiem”, aby zadbać o klimatyzację w samochodzie, gdyż do jesieni będzie często używana.
Moto rady Autokliniki - klimatyzacja

Generalnie powinniśmy pamiętać, że z racji skomplikowanej budowy i trudnych warunków pracy, klimatyzacja samochodowa powinna być odpowiednio użytkowana, co przekłada się na jej poprawne i długie działanie. Krótko mówiąc, ciągłe używanie przedłuża jej żywotność.

W układzie klimatyzacji znajduje się czynnik chłodzący. Jest w nim także olej. Zadaniem tego drugiego jest przede wszystkim smarowanie sprężarki, przez co działać ona może długo i bezawaryjnie. Jeśli przez dłuższy czas klimatyzacji nie uruchamiamy, albo gdy pojazd stoi nieużywany, powinno się włączyć układ raz w tygodniu, w celu przesmarowania układu. Podstawową zasadą jest używanie klimatyzacji przez cały rok.

Wracając do serwisu klimatyzacji. Minimum raz w roku powinniśmy dokonać standardowych czynności, wymiany filtra kabinowego, czyszczeniu kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, odgrzybienie parownika, sprawdzenie drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji oraz oczyszczenie wlotów powietrza umieszczonych na zewnątrz pojazdu. Najpóźniej co dwa lata, układ klimatyzacji powinien oczyszczony być z wilgoci i uzupełniony w czynnik chłodzący do wymaganego poziomu. Co trzy lata należy wymienić filtr-osuszacz. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów powietrza oznacza, układ klimatyzacji może być zagrzybiona, co wywołuje alergie i podrażnia górne drogi oddechowe. Najprostszym zabiegiem usuwającym grzyby, jest ozonowanie wnętrza pojazdu, które dzięki silnemu działaniu utleniającemu zabija pleśnie, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy.

Wszystkie czynności serwisowe powinny być przeprowadzone z dużą dokładnością wyłącznie w serwisach specjalizujących się w obsłudze klimatyzacji samochodowej. Jednym z najczęstszych błędów jest wymiana filtra kabiny bez uprzedniego oczyszczenia kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze, zaniechanie odgrzybienia układu, brak kontroli drożności kanału odprowadzającego skropliny.

Serwisując układ klimatyzacji w swoim samochodzie, możemy być pewni, że będzie ona działać prawidłowo, poprawiając nie tylko komfort jazdy, ale też sprawność motoryczną kierowcy.

Na zakończenie przypomnę, że optymalna temperatura w samochodzie, to 20-22 stopnie Celsjusza, ale należy mieć na uwadze, żeby nie obniżać jej o więcej niż kilka stopni w stosunku do temperatury zewnętrznej. Duża różnica temperatur bywa przyczyną szoku termicznego, który powoduje spadek odporności organizmu i może prowadzić do choroby.

Jerzy Paja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama