Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 13:21
PRZECZYTAJ!
Reklama

Nowa siedziba Muzeum i Instytutu

Ruszył remont przyszłej siedziby dwóch znaczących mikołowskich instytucji kultury - Muzeum i Instytutu Mikołowskiego. Ich nowym „domem” będzie willa Jana Koja - międzywojennego burmistrza Mikołowa. Położona przy ulicy Konstytucji 3-go Maja 18 willa ściśle związana jest z losami i rozwojem miasta.
Nowa siedziba Muzeum i Instytutu

To właśnie tu będzie można zwiedzać wystawę stałą poświęconą historii Mikołowa począwszy od średniowiecza aż po lata 70. XX wieku. Pojawią się artefakty z XIV i XV wieku pochodzące z mikołowskich wykopalisk, pamiątki po lokalnych organizacjach społecznych oraz eksponaty związane z historią gospodarczą i przemysłową Mikołowa. Będzie również stała ekspozycja prezentująca śląskie mieszkanie z początku XX wieku.

Pomysłem zasługującym na uwagę jest także upamiętnienie historii samego budynku.

W willi urządzony zostanie gabinet przedwojennego burmistrza, w którym oprócz pamiątek po Janie Koju znajdzie się wystawa poświęcona mikołowskiej samorządności. W dwóch, innych pomieszczeniach organizowane będą ekspozycje czasowe dotyczące fotografii, grafiki, malarstwa czy historii.

Z kolei w nowej sali audiowizualnej, która pomieści ok. 60 osób, organizowane będą spotkania, wykłady historyczne, pokazy i konferencje. Spotkania z historykami, pasjonatami, pisarzami, artystami czy ekspertami zawsze stanowiły ważny punkt w działalności wcześniejszej Placówki Muzealnej. Gościło tu wiele znakomitych osobistości, m.in. prof. Tadeusz Sławek, prof. Zygmunt Woźniczka, prof. Zenon Piech, dr Grzegorz Bębnik, Andrzej Pilipiuk, Grzegorz Płonka i wielu innych.

Instytut Mikołowski już przed paroma miesiącami wprowadził się do budynku przy Konstytucji 3-go Maja 18 i właściwie zdążył się tu zadomowić. Jednak na czas remontu willi jego tymczasowym adresem stał się budynek przy Jana Pawła II 1/2 - naprzeciw Biura Promocji (wejście vis a vis sklepu „Pinokio”).

Powrót do wyremontowanej willi z pewnością będzie dla Instytutu szansą na rozwój.

Zdarzało się, że organizowane przezeń wydarzenia przyciągały tak liczną publiczność, że brakowało miejsc. Po oddaniu budynku do użytku, dostępna będzie szersza przestrzeń do organizowania spotkań i konferencji. Ulokowany między dwiema szkołami Instytut będzie mógł organizować, m.in. warsztaty i prelekcje dotyczące twórczości literackiej dla szkół podstawowych.

Wyremontowana willa przy Konstytucji 3-go Maja 18 będzie również siedzibą Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Tworzy je kilkunastu pasjonatów historii, którzy organizują spotkania, wycieczki historyczne, wystawy, opracowują własne publikacje historyczne. Do dyspozycji Towarzystwa będzie sala audiowizualna i pomieszczenie biurowe.

Na przeprowadzenie remontu generalnego, termomodernizację i wymianę stolarki okiennej gmina pozyskała preferencyjną pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego. Koszt inwestycji szacowany jest na 11,5 mln złotych. Zadanie powinno zostać zakończone we wrześniu 2023 roku.

Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa
Willa Jana Koja niestety od lat nie była remontowana. Dziś nie prezentuje się najlepiej. Szkoda, bo to piękny i ważny dla historii miasta obiekt. Obchodzone w tym roku 800-lecie Mikołowa to dobry moment, by zabytkowy budynek odzyskał swój dawny urok. Już za kilkanaście miesięcy będzie to nowe, bardzo ważne miejsce na kulturalnej mapie Mikołowa - siedziba dwóch ważnych mikołowskich instytucji oraz miejsce spotkań pasjonatów i miłośników historii. Budynek przejdzie remont generalny, uporządkujemy także teren wokół. Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama