- Wśród wielu atrakcji związanych z obchodami 800 - lecia Mikołowa jedna zapowiada się szczególnie, wręcz sensacyjnie. Chodzi - rzecz jasna - o koncert Sebastiana „Rahima” Salberta i Wojciecha „Fokusa” Alszera. Jest Pan organizatorem tego występu. Proszę zdradzić więcej szczegółów tego niezwykłego wydarzenia.
- Koncert będzie wyjątkowym wydarzeniem, nie tylko z uwagi na wartość artystyczną, ale także liczne konteksty historyczne i środowiskowe. W muzyczną historię Mikołowa wpisali się Rahim i Fokus, którzy ze składem Paktofoniki wywołali niemałą rewolucję w polskim hip-hopie. Po rozwiązaniu zespołu działali wspólnie jako Pokahontaz. Ostatnia ich płyta - „Renesans” - również ma z naszym miastem sporo wspólnego, o czym fani doskonale wiedzą. Natomiast wyjątkowość tego koncertu polegać będzie na formule wykonawczej. Za plecami raperów znajdzie się całkiem spora orkiestra złożona z najlepszych muzyków klasycznych i jazzowych naszego regionu a nawet kraju - studenci, absolwenci i pracownicy Akademii Muzycznej w Katowicach oraz artyści Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Przekrojowy repertuar, który usłyszymy, został na nowo zaaranżowany przez Tymoteusza Biesa, doskonałego pianistę (prywatnie mojego równie doskonałego brata!). W składzie zespołu nie znajdziemy dj-a, za to będzie kwartet smyczkowy, dwóch klawiszowców, trębacz i dwie perkusje.
- Organizacja koncertu Rahim&Fokus zdradza pańską fascynację muzyką. Pańskim „dzieckiem” jest także Centrum Muzyczne Krawczyka 21, które dobrze wpisało się w mikołowski klimat artystyczny. Na jakim etapie rozwoju jest ta placówka.
- Możemy się pochwalić wymiernymi sukcesami, będącymi efektem powstania tego miejsca. Poza cieszącymi się wspaniałym odbiorem cyklicznymi imprezami, takimi jak Mikoł’OFF Festiwal, przez nasze salki prób przewijają się nietuzinkowi artyści. Wystarczy wspomnieć o Kolorach (występ na Open’erze), Snowblind (Pol’and’rock Festiwal), Sabinie Szewczyk (Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu - debiuty i premiery), Nottooeasy, Zośce, Ferbi.NTE, (laureaci Dzielnica Brzmi Dobrze w Katowicach), Natalii Krząkale (pierwsza nagroda i jedyna Polka w Hit Like a Girl, międzynarodowym festiwalu dla perkusistek), Olafie Rykale (nominowanym przez Magazyn Perkusista do nagrody Nadzieja Polskiej Perkusji), Bu, Jot, Minixie i wielu innych.
- Proszę o ocenę - z pańskiej perspektywy - tej kadencji w Radzie Miasta. Co się udało zrobić, a co musi poczekać na lepsze czasy?
- Jestem przewodniczącym komisji kultury w Radzie Miasta i moim obowiązkiem jest dbanie o kulturę, a ta ma się w Mikołowie doskonale, przede wszystkim z powodu niesamowitego potencjału artystycznego i kulturalnego mieszkańców naszego miasta. Okazało się, że wystarczy stworzyć warunki umożliwiające rozwój, samodoskonalenie, możliwość realizacji - i na efekty nie trzeba długo czekać. Bardzo ważna jest współodpowiedzialność i komunikacja między podmiotami kultury oraz dążenie do wspólnych celów. Co do lepszych czasów - na nie na pewno czeka Miejski Dom Kultury, wymagający modernizacji. Tymczasem dobry czas nadszedł dla Centrum Aktywności Społecznej. Niebawem w nowej siedzibie zagości Muzeum Miejskie i Instytut Mikołowski. Jesteśmy w sezonie letnim, zachęcam do korzystania z bogatej oferty kulturalnej - przed nami Dni Mikołowa, cykliczne koncerty w ramach Letniego Grania, wydarzenia organizowane przez MDK, bibliotekę, Instytut Mikołowski, muzeum, czy Krawczyka 21. Jest w czym wybierać!
Napisz komentarz
Komentarze