Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 17:18
PRZECZYTAJ!
Reklama

Mieszkańcy gminy Wyry protestują przeciwko CPK!

Najpierw zbierali podpisy pod listem protestacyjnym, a teraz będą blokować drogi.
Mieszkańcy gminy Wyry protestują przeciwko CPK!

We wtorek 22 lutego – mieszkańcy Gminy Wyry będą protestowali przeciwko planom budowy kolei dużych prędkości CPK. Punktualnie o godz. 16.00 wyjdą na skrzyżowanie ulic: Pszczyńskiej, Zjednoczenia i Łaziskiej w Wyrach, gdzie będą spacerowali po przejściach dla pieszych.

Podobnych protestów w naszym powiecie, w ostatnim czasie jest sporo. Praktycznie w każdej z gmin, przez które ma przebiegać kolej dużych prędkości mieszkańcy już wychodzili lub w najbliższym czasie wyjdą na ulice.

- W Gminie Wyry chcemy nadać naszemu protestowi dodatkowy symboliczny wymiar, dlatego prosimy, żeby wszyscy protestujący przynieśli ze sobą walizki, duże torby podróżne, a nawet plecaki, które mają pokazać, co nas czeka w przypadku budowy kolei – wyburzenia domów, wysiedlenia i konieczność wyprowadzki z naszej Małej Ojczyzny – a do tego również mają symbolizować fakt, że CPK chce nas po prostu puścić z torbami – wyjaśnia Joanna Pasierbek-Konieczny, przewodnicząca Rady Gminy.

Wcześniej zbierano podpisy.

1686 mieszkańców Gminy Wyry złożyło swój podpis pod protestem przeciwko poprowadzeniu tras kolei dużych prędkości przez Wyry i Gostyń. To 20% wszystkich mieszkańców gminy! To tak, jakby pod protestem podpisało się 58 000 mieszkańców Katowic – i to zaledwie w niewiele ponad 2 tygodnie!

Protest wraz z podpisami trafił na ręce Marcina Horały – Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do wiadomości otrzymali go również, m.in.: Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, posłowie i senatorowie, władze województwa śląskiego, Zarząd CPK Sp. z o.o., Rada Nadzorcza CPK Sp. z o.o., Egis Poland Sp. z o.o., Egis Rail Sp. z o.o. oraz IFL-Geotechnika

Co przyniesie kolej CPK w Gminie Wyry?

Podobnie, jak w pozostałych miejscowościach powiatu mikołowskiego wyburzenia co najmniej kilkudziesięciu domów zarówno w Wyrach, jak i w Gostyni – w rejonach ul. Łaziskiej, Zawodzie, Magazynowej, Pszczyńskiej (przy przejeździe kolejowym), Łuczników, Rybnickiej (na wysokości skrzyżowania z ul. Motyla), Magnolii, Leśnej, wycinkę lasów, zajęcie pól uprawnych, budowę estakad lub nasypów w miejscach przecięcia kolei z drogami lokalnymi.

Budowa dwóch torów wraz z niezbędną infrastrukturą – trakcjami energetycznymi, drogami technicznymi, ogrodzeniem – to pojawienie się w pasów gruntów o łącznej szerokości do 100 m wywłaszczonych od właścicieli. Inwestycja będzie miała również znaczne oddziaływanie na sąsiednie działki w postaci hałasu oraz obniżenia ich wartości rynkowej. Infrastruktura kolejowa przetnie jedyne tereny przeznaczone pod rozwój działalności gospodarczej na granicy Wyr i Mikołowa, a także podzieli obie miejscowości na dwie części.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama