- Prezentujemy nietypowy ranking. Nie odnosi się on - przynajmniej bezpośrednio - ani do wskaźników finansowych, ani do wyników wyborów czy składu organów samorządowych. Przyglądamy się jednak zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych - depopulacji oraz starzenia się ludności - piszą autorzy rankingu.
Mikołów został sklasyfikowany w kategorii 267 miast powiatowych.
Aż 194 straciło część mieszkańców w latach 2004-2020. Mikołowa nie ma w tej grupie. Notując 7,16 proc. wzrostu ludności zamyka pierwszą dwudziestkę w ogólnopolskiej klasyfikacja i jest najlepszy, gdyby ograniczyć się tylko do gmin z województwa śląskiego.
Orzesze i Łaziska Górne trafiły do kategorii miasteczka.
W skali kraju jest ich 611. Ponad 400 znalazło się na demograficznym minusie. Nie ma w tym gronie naszych reprezentantów. W ciągu ostatnich 16 lat liczba mieszkańców Łazisk Górnych wzrosła o 0,78 proc. Natomiast rewelacyjnie w tym zestawieniu wypadło drugie z naszych miasteczek. Z przyrostem ludności na poziomie 14,01 proc. Orzesze jest w ogólnopolskiej czołówce i pierwszej trójce z naszego województwa razem z Imielinem i Wilamowicami.
Gmin wiejskich jest 1504, a wśród nich Ornontowice i Wyry.
W skali kraju podział jest niemal równy, 51,5 procent utraciło mieszkańców, zaś 48,5 procent zyskało. Reprezentacja naszego powiatu znalazła się nad kreską i to w jakim stylu! Wyry znalazły się wśród 25 gmin wiejskich o najlepszym wskaźniku demograficznym w skali kraju, a z wynikiem 37,62 proc. są bezapelacyjnym liderem w województwie śląskim. Orontowice wypadły nieco gorzej, ale z przyrostem ludności rzędu 11,74 proc. należą do szerokiej, krajowej i regionalnej czołówki.
Napisz komentarz
Komentarze