Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:22
PRZECZYTAJ!
Reklama

Galaktyczni ambasadorzy Stadionu Śląskiego

Medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy w lekkoatletyce ambasadorami Stadionu Śląskiego. 11 wybitnych sportowców będzie promować województwo i Narodowy Stadion Lekkoatletyczny.
Galaktyczni ambasadorzy Stadionu Śląskiego

Ogłoszenie nominacji dla ambasadorów odbywało się w przestrzeni konferencyjnej Stadionu Śląskiego. W uroczystości wzięli udział marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz przedstawiciele Stadionu Śląskiego, prezes Jan Widera i dyrektor generalny Bartłomiej Kowalski.

„W nowy rok wchodzimy z prawdziwie pozytywną energią. Nasi ambasadorzy to plejada lekkoatletycznych znakomitości. Poprzedni rok był dla Królowej Sportu przełomowy. Gościliśmy cztery wielkie imprezy światowego i europejskiego formatu, a nasi lekkoatleci podczas olimpiady w Tokio osiągnęli najlepszy wynik w historii. Dobrze jest rozsmakować się w sukcesie, iść do przodu, wciąż się rozwijać. I tego przykładem jest organizacja Drużynowych Mistrzostw Europy w 2023 roku i Mistrzostw Europy 2028 właśnie tutaj na Stadionie Śląskim, który jest oficjalnym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. To dla nas niesamowity sukces, wielkie doświadczenie, ale doceniony wkład pracy. Budujemy markę województwa przez pryzmat Królowej Sportu, umacniamy jego silną pozycję organizując kolejne prestiżowe imprezy. Będziemy w tym konsekwentni. Łączymy historię, doświadczenie z wielkimi ambicjami i planami. Dziękuję wszystkim, którzy nas w tym wspierają” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

„Najlepsi polscy sportowcy wspierają województwo i Stadion Śląski. Rok 2021 był dla nas sprawdzianem organizacyjnym, a lekkoatleci dostarczyli nam wielu emocji, udowadniając, że droga, którą obraliśmy była słuszna i chcemy nią dalej kroczyć. Cieszę się, że staliśmy się częścią tej lekkoatletycznej rodziny” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Znakomitą organizację wydarzeń na stadionie i wsparcie samorządu województwa docenił też prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki.

„Ten stadion jest kolebką Królowej Sportu. W ubiegłym roku odbywały się tu zawody najwyższej rangi i dzięki wsparciu ze strony marszałka ich ocena jest bardzo wysoka. Cieszę się, że nasi lekkoatleci znaleźli tu nowy dom i mogą się rozwijać, a kibice odwdzięczają się za te sportowe emocje, które tu goszczą” – podkreślał Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W grupie wybitnych sportowców, którzy będą promować Stadion Śląski i województwo znajdują się dotychczasowi ambasadorzy: Anita Włodarczyk, Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic oraz Paweł Fajdek. Do tego znakomitego grona dołączyli: Piotr Małachowski, Krzysztof Różnicki, Pia Skrzyszowska, Dawid Tomala, Kajetan Duszyński, Maria Andrejczyk i Patryk Dobek.

„Cieszę się, że mogłem zakończyć karierę sportową na takim obiekcie, w takiej atmosferze. Coś się tu zakończyło, ale chcemy pokazywać dzieciom i młodzieży, że warto ciężko trenować, a sport jest fantastyczną drogą, którą warto podążać. Chcemy promować Stadion Śląski i zachęcać najmłodszych do sportowego trybu życia” – przekonywał Piotr Małachowski, który został nieformalnym kapitanem Silesia „Galacticos” Athletics Team.

Znakomite rezultaty na Stadionie Śląskim osiąga w ostatnich latach czterokrotny mistrz świata i medalista olimpijski z Tokio, Paweł Fajdek.

„Stadion Śląski to dla mnie wyjątkowe miejsce i rzeczywiście, najlepsze wyniki w ostatnich dwóch sezonach osiągałem właśnie tutaj. Nie oglądam się za siebie, wiem, że mamy nową historię do napisania i otrzymaliśmy znakomite warunki, żeby osiągać kolejne sukcesy. To motywacja do dalszej pracy” – tłumaczył Paweł Fajdek.

Warto podkreślić, że program Ambasadorzy Województwa Śląskiego ma na celu budowanie marki regionu w kontekście sportowym, jak również promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców. Prezentowanie województwa jako regionu wspierającego rozwój sportu i kultury fizycznej zwiększa atrakcyjność województwa i jego instytucji, przede wszystkim Stadionu Śląskiego.

Znakomite wspomnienia ze startów w Kotle Czarownic mają medalistki ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio – Justyna Święty-Ersetic i Maria Andrejczyk.

„Pokonanie Allyson Felix jest najmilszym wspomnieniem ze startów na Stadionie Śląskim. To było coś wyjątkowego, co dodało mi skrzydeł i wiary, że to co robię, ma sens i może przynieść sukces. Jestem tu zawsze u siebie, a doping tysięcy kibiców dodaje mi motywacji i sił do walki” – mówiła Justyna Święty-Ersetic.

„Mierzę wysoko. Stadion Śląski jest najpiękniejszy na świecie i zawsze startuję tu z ogromną radością. Są tu fantastyczni kibice, dzięki nim lekkoatletyka jest tak pięknym i nieprzewidywalnym sportem. Mam stąd zawsze piękne wspomnienia” – dodaje Maria Andrejczyk.

Do grona ambasadorów Stadionu Śląskiego dołączyli także młodzi sportowcy, którzy osiągają sukcesy w swoich kategoriach wiekowych – Pia Skrzyszowska i Krzysztof Różnicki, który pobił rekord życiowy właśnie w Kotle Czarownic.

„To był dla mnie pierwszy start na tak dużym obiekcie, czułem się jak w innym świecie. Emocje, które mi wówczas towarzyszyły, pozwoliły mi osiągnąć tak dobry wynik. To zaszczyt, że mogę być częścią tej grupy, uczyć się od najlepszych i w przyszłości być może osiągać duże sukcesy” – mówił Krzysztof Różnicki.

Nigdy na Stadionie Śląskim nie startował mistrz olimpijski w chodzie, pochodzący ze Śląska Dawid Tomala.

„W tym roku mam wiele planów, ale nie ukrywam, że chciałbym pobić rekord świata w chodzie na dystansie jednej mili i mam nadzieję, że to się kiedyś uda właśnie tu, na Stadionie Śląskim. Cieszę się, że jestem częścią tego zespołu i dziękuję za to wyróżnienie” - mówił Dawid Tomala.

W gronie sportowych ambasadorów znalazł się także mistrz olimpijski w biegu na 400 metrów w sztafecie i mieszkaniec Chorzowa, Kajetan Duszyński.

„To wspaniały obiekt, nigdy nie przypuszczałem, że będę mógł na nim startować i na pewno skorzystam z zaproszenia, by szlifować tu swoją formę. Po nieudanym starcie w mistrzostwach myśleliśmy, że ten sezon jest już stracony, ale przez cztery miesiące zrobiliśmy wielki postęp i zdobyliśmy olimpijski krążek” – tłumaczył Kajetan Duszyński.

Atuty bieżni na Stadionie Śląskim doceniają również medalista olimpijski z Tokio, Patryk Dobek oraz najszybsza polska sprinterka, Ewa Swoboda. „Bardzo dobrze się tu biega, jest wspaniała atmosfera, która dodaje nam skrzydeł. To jest magiczny stadion, który potrzebuje wielu kibiców i znakomitych sportowców, żeby mogły się tu odbywać największe sportowe imprezy” – mówił Patryk Dobek.

„To moja bieżnia, choć ostatnie wspomnienia nie są najlepsze, bo startowałam tu z kontuzją. Dobrze znam ten stadion, wiem jak tu się biega i wierzę, że te wszystkie doświadczenia, które tu zdobyłam, zaprocentują w przyszłości” – tłumaczyła Ewa Swoboda.

Ambasadorzy Stadionu Śląskiego

  1. Piotr Małachowski – specjalizacja: rzut dyskiem - dwukrotny wicemistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy,
  2. Anita Włodarczyk - specjalizacja: rzut młotem - trzykrotna mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy, rekordzistka świata,
  3. Paweł Fajdek – specjalizacja: rzut młotem - brązowy medalista olimpijski, czterokrotny mistrz świata,
  4. Krzysztof Różnicki – specjalizacja: biegi średnie - mistrz Europy juniorów,
  5. Pia Skrzyszowska – specjalizacja: sprinterskie biegi płotkarskie i płaskie - złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy,
  6. Justyna Święty – Ersetic – specjalizacja: bieg na 400 m - mistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata i mistrzostw Europy,
  7. Kajetan Duszyński – specjalizacja: bieg na 400 m - mistrz olimpijski w sztafecie,
  8. Dawid Tomala – specjalizacja: chodziarz - mistrz olimpijski w chodzie,
  9. Patryk Dobek – specjalizacja: bieg na 400 m i 400 m przez płotki - brązowy medalista olimpijski,
  10. Ewa Swoboda – specjalizacja: biegi sprinterskie -halowa mistrzyni Europy, rekordzistka Polski,
  11. Maria Andrejczyk – specjalizacja: rzut oszczepem -srebrna medalistka olimpijska, rekordzistka Polski.

 fot. Tomasz Żak / UMWS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama