środa, 3 lipca 2024 21:35

Cykliści na plantach

Przedostania sobota października w Mikołowie była „sobotą kolarską”. W tym dniu z całej Polski oraz z Czech i Słowacji zjechało kilka setek cyklistów uprawiających kolarstwo przełajowe. Dla kolarzy kończył się sezon szosowy, kończy się MTB, zaczyna się sezon przełajowy. Imprezą, która ściągnęła do Mikołowa amatorów jeżdżenia w trudnym terenie i w trudnych warunkach był V Ogólnopolski wyścig w kolarstwie przełajowym o Puchar Burmistrza Miasta Mikołowa.

Po rocznej przerwie organizacją imprezy zajęło się Stowarzyszenie Kolarski Mikołów oraz MOSiR. Organizatorzy wytyczyli ciekawą i urozmaiconą trasę tak, by chcący oglądać wyścigi kibice, bez zmiany lokalizacji zobaczyli większość fragmentów trasy. Brak opadów w tygodniu poprzedzającym wyścig sprawił, że trasa była w miarę sucha i bezpieczna. Ponieważ był V Ogólnopolski wyścig w kolarstwie przełajowym o Puchar Burmistrza Miasta Mikołowa był jednocześnie pierwszą serią Pucharu Polski dla „przełajowców”, na listach startowych znalazców się wielu utytułowanych kolarzy, gdyż oprócz nagród za zwycięstwa w poszczególnych kategoriach, do zdobycia były punkty rankingowe do Pucharu Polski. W sumie wystartowało 342 zawodników i zawodniczek w 21 kategoriach, a na metę dojechało 317. Rewelacyjnie!

Impreza zaczęła się od kolarskich zabaw dla najmłodszych, a potem na prawdziwej trasie ścigali się już ci, którzy wiedzą na czym kolarskie przełaje polegają. Większość startujących, to zawodowcy czyli zawodnicy z licencjami i to oni dominowali na trasie. W gronie 317 osób, które ukończyły wyścig, była 20-osobowa grupa zawodników z Mikołowa, co świadczy o dobrej pracy szkoleniowej Stowarzyszenia Kolarski Mikołów. Na podium stanęła jedynie Sławomira Gajdzik, jadąca w kategorii Masters kobiet. Ponadto w czołowych szóstkach uplasowali się: Krystian Jacek, Karol Kupka, Kinga Słomka i Julia Gajdzik.