Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 lipca 2024 01:25
PRZECZYTAJ!
Reklama

Autostrada A4-bis przetnie powiat mikołowski

Na razie mówimy o koncepcji eksperckiej, czyli bez żadnych wiążących konkretów. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że kiedy wszystko zostanie uzgodnione, inwestycja ruszy.
Autostrada A4-bis przetnie powiat mikołowski

To nie jest plan na miarę budowy kolei szybkich prędkości i gigantycznego lotniska w sercu Polski. Ze względu na ogromną skalę ten rządowy projekt może pozostać na papierze, jeśli zabraknie w budżecie pieniędzy albo się zmieni władza w 2023 roku. Mimo tego w województwie śląskim, a szczególnie w powiecie mikołowskim, ostro protestowali mieszkańcy i samorządowcy.

Czy tym razem będzie podobnie?

Za budowę autostrady A4-bis zamierza się zabrać Urząd Marszałkowski. Prace koncepcyjne toczą się w ramach przygotowań do opracowania nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+. Nie jest to tania inwestycja, bo jej koszt szacuje się na 5 mld zł. Władzom województwa zależy jednak na tym i jest duże prawdopodobieństwo, że droga powstanie. Tym bardziej, że jest wyjątkowo potrzebna naszemu regionowi. Roboczą nazwę A4-bis używa się zamiennie z bardziej publicystycznym określeniem obwodnicy Metropolii. Chodzi o drogę łączącą Mysłowice z Gliwicami. Po drodze jest powiat mikołowski.

O tym, że coś zaczyna się dziać, jako pierwszy poinformował Marek Gołosz, radny gminy Wyry.

Na swojej stronie internetowej zamieścił wszelkie dostępne już informacje na ten temat. Udało mu się też dotrzeć do koncepcji przebiegu A4-bis. Urząd Marszałkowski zlecił jej opracowanie przedsiębiorstwu Projektowo-Usługowemu INKOM z Katowic. Koncepcja zakłada cztery warianty przebiegu nowej autostrady i wstępną lokalizację węzłów. Trasa zlokalizowana jest w południowej części województwa śląskiego i przecina gminy: Gliwice, Sośnicowice, Knurów, Gierałtowice, Orzesze, Ornontowice, Łaziska Górne, Wyry, Mikołów, Tychy, Katowice, Mysłowice.

Koncepcja zawiera również porównanie wszystkich czterech wariantów.

Wśród kryteriów wzięto pod uwagę, m.in. długość trasy, tereny chronione przyrodniczo, przeszkody, obszary górnicze oraz liczbę ludności przewidzianą do wysiedlenia. W tym rankingu, im mniej punktów tym lepsza ocena i większe prawdopodobieństwo, że właśnie ten wariant zostanie zrealizowany. Wśród czterech propozycji tylko jedna uzyskała poniżej stu punktów, a to oznacza, że najbardziej spełnia oczekiwania projektodawców.

- Autostrada w tym wariancie biegnie z Orzesza dociera do Łazisk Średnich, gdzie krzyżuje się z „wiślanką” (DK 81). Tam przewidziany jest węzeł autostradowy „Łaziska”. Za węzłem „Łaziska” trasa zmienia kierunek na wschód-zachód i do gminy Wyry przebiega przez tereny nieużytków oraz zalesione. Lokalnie występują kolizje z zabudową mieszkaniową. Zahacza o ul. Wojciecha Drzymały w Gostyni, w rejonie styku granic Orzesza, Łazisk Średnich i Gostyni. Dalej terenami leśnymi dociera do ul. Łuczników w rejonie granicy z Łaziskami Średnimi. Następnie przecina Zawodzie, ul. Magazynową oraz linię kolejową nr 169 w miejscu obecnego przejazdu drogowo-kolejowego. Następnie trasa biegnie między hałdą Marta Waleska a dawnym GIG-iem, dalej polami w kierunku Wierzyska. Krzyżuje się z DW 928 w miejscu obecnego skrzyżowania z ulicą Główną. Dalej biegnie polami w kierunku Wilkowyj, omijając Ostrów. Autorzy koncepcji przewidują, że trasa przekroczy DW 928 bezkolizyjnie i bez włączeń. Na skrzyżowaniu z DK 44 zostanie zaprojektowany węzeł autostradowy „Wilkowyje” - na stronie Marka Gołosza czytamy szczegółowy opis „naszej” części najlepszego wariantu A4-bis.

Sprawa jest nowa. W powiecie mikołowskim jeszcze nie zaczęła się debata na ten temat, ale zapewne pojawi się sporo głosów protestu. Nie ma możliwości, aby inwestycja drogowa na taką skalę nie naruszyła czyiś interesów albo nie burzyła poczucia komfortu.

Nie mówiąc już o ludziach, których domy albo inne nieruchomości znajdą się bezpośrednio na trasie budowy.

Nie ma jednak co się łudzić, że Urząd Marszałkowski zrezygnuje z tego projektu. Autostrada A4-bis musi powstać, ponieważ takie są potrzeby transportowe całego województwa. W takiej sytuacji dobro wspólnoty regionalnej zawsze bierze górę nad lokalnymi, powiatowymi interesami. Będziemy wracać do tego tematu i zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi opiniami.

Jerzy Filar

Warianty A4 bis na terenie powiatu mikołowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama